Loading…

Jugu i Shqipërisë i pushtuar nga bima e Aloe Verës

  • 14/06/2019 | 18:43

Jugu i Shqipërisë i pushtuar nga bima e Aloe Verës

Foto Leutrim Haziraj

Në jugun e Shqipërisë pothujase nga do që shkon do të hasësh bimën e shumëkërkuar dhe fitimprurëse të Aloe Verës.  Kultivimi i saj po shndërrohet në një biznes vërtet fitimprurës, duke premtuar një prespektivë të shkëlqyer për të apasionuarit e bimës së mrekullueshme, shkruan Gazeta Metro.


Ndonëse është një bimë që kërkon kryesisht klimë të nxehtë dhe të thatë, ajo mund të rritet edhe në një vend me reshje nën mesataren e rajonit.

Kjo bimë ka me mijëra përfitime mjekësore për njeriun. Ajo është efikase si antibiotik dhe është e pasur me vitamina dhe minerale.

Kjo bimë e mrekullueshme është fort e mikluar në kozmetikë. Ajo përdoret në përgatitjen e shampove, kremërave të fytyrës dhe të trupit, por edhe në industrinë e shëndetit.

Aloe Vera gjen përdorim edhe në kurat medicinale kundër shumë sëmundjeve./gazetametro.net

Foto Leutrim Haziraj

Më të fundit
...
  • 23/10/2019 | 13:09
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë