Loading…

Juristët thonë se institucionet e reja vështirë se mund të formohen gjatë marsit

  • 25/02/2021 | 23:25

Juristët thonë se institucionet e reja vështirë se mund të formohen gjatë marsit

Më shumë se 500 vendvotime po iu nënshtrohen procesit të rinumërimit. Për shkak të këtyre procedurave po vonohet edhe krijimi i institucioneve të reja.


Belgzim Kamberi nga Instituti për Politike Sociale thotë se është e vështirë të krijohen institucionet e reja brenda muajit mars.

“Duket se do të jetë e vështirë që gjatë muajit mars të themelohen institucionet e reja. Do të ishte shumë optimiste nëse institucionet të konsolidoheshin gjatë muajit mars, pasi procesi po zhagitet jo vetëm për shkak të rinumërimit por edhe për shkak të numërimit të votave nga diaspora”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Belgzim Kamberi.

Anton Nrecaj nga Instituti CLARD thotë se institucionet e reja nuk mund të themelohen para muajit prill, përcjell Telegrafi.

“Në bazë të trendëve si po shkon procesi formimi i institucioneve të reja pritet të bëhet nga fundi i marsit eventualisht fillimi i prillit për shkak se në atë periudhë do të duhet t’i kemi të gjitha institucionet e kompletuara”, deklaroi Anton Nrecaj.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë