Loading…

Juve u ka paguar klubeve italiane 837 milionë euro në blerjen e lojtarëve gjatë dekadës së fundit

  • 24/01/2023 | 19:03

Juve u ka paguar klubeve italiane 837 milionë euro në blerjen e lojtarëve gjatë dekadës së fundit

Juventusi ka shpenzuar rreth 837 milionë euro në dekadën e fundit në transferimin e lojtarëve nga klubet e Serie A dhe Serie B, duke përjashtuar shkëmbimet e futbollistëve.


Bianconerët po kalojnë një sezon të vështirë pas dorëheqjes së presidentit Andrea Agnelli dhe gjithë bordit në nëntor.

Goditja e radhës erdhi këtë muaj kur Federata Italiane e Futbollit ia hoqi 15 pikë për shkak të fryrjes së vlerave të lojtarëve për t’i falsifikuar të hyrat kapitale.

Siç ka detajuar Tuttosport, Juventusi u ka paguar klubeve italiane rreth 837 milionë euro në dekadën e fundit (duke nisur nga Malaka Martinez në vitin 2012) në transferimet definitive (në të cilat nuk përfshihen shkëmbimet e lojtarëve) deri te Dusan Vlahovic një dekadë më vonë.

Problemet e vazhdueshme jashtë fushës e kanë shtyrë klubin të ndryshojë drejtim, duke punuar drejt një modeli më të qëndrueshëm dhe duke u mbështetur më shumë në produktet e Akademisë së të rinjve të zhvilluar në ekipin e gjeneratës së ardhshme.

Juventusi ka njoftuar tashmë synimin e tyre për të apeluar dënimin prej 15 pikësh.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë