Loading…

Ka gjurmët e gishtërinjve tuaj, nuk mund të bëheni agjent nëse keni pirë duhan: 8 sekretet e FBI

  • 03/12/2019 | 11:37

Ka gjurmët e gishtërinjve tuaj, nuk mund të bëheni agjent nëse keni pirë duhan: 8 sekretet e FBI

Byroja Federale e Hetimit ekziston për të na mbrojtur. Një pjesë e kësaj detyre përfshin ruajtjen e sekreteve nga ne. Por jo të gjitha sekretet e FBI janë në të vërtetë, mirë, 100% konfidenciale, transmeton Gazeta Metro.


Këtu janë 15 fakte interesante që FBI nuk i bën publike.

1. FBI ka gjurmët e gishtërinjve tuaj në skedar
Ju nuk duhet të jeni një kriminel i kërkuar për të pasur gjurmët e gishtërinjve në dosje me FBI. Nëse ndonjëherë keni  për një kontroll të sfondit, si për licencën ose patentin e shoferit – atëherë FBI me siguri i ka ruajtur ato. Organizata i mban ato në Sistemin e Integruar të Identifikimit të Gjurmëve të Automjeteve të Integruara, të vendosura në Clarksburg, Virxhinia Perëndimore.

2. Shumica e 10 të arratisurve më të kërkuar kanë qenë gra

Lista e “të arratisurve më të kërkuar” ka përfshirë 521 persona që nga formimi në 1950. Prej tyre, vetëm 10 kanë qenë gra. Femra e parë ishte Ruth Eisemann-Schier. E kërkuar për krime përfshirë rrëmbimin dhe zhvatjen, ajo u paraqit në listë në vitin 1968. Saktësisht 488 nga 10 të arratisurit më të kërkuar të mëparshëm janë kapur ose vendosur; 162 prej tyre u kapën sepse qytetarët i njohën nga lista.

3. Ju mund të lexoni skedarët e FBI të njerëzve (përfshirë edhe tuajin)

Akti i Lirisë së Informacionit është i diskutueshëm, por tani ju mund të kërkoni që të shihni kopjet e skedarëve të FBI-së të secilit, përfshirë edhe vetë tuajin. FBI ka krijuar skedarë për shumë nga njerëzit më të famshëm në botë, përfshirë Steve Jobs, Marilyn Monroe dhe Dick Clark.

4. Një histori e përdorimit të drogës rekreative nuk është një tregtar tregtar nëse doni të jeni një agjent i FBI

Kushdo që pi duhan brenda tre viteve të fundit ose ka përdorur ndonjë ilaç të paligjshëm brenda 10 viteve të fundit, skualifikohet të bëhet një agjent i FBI. Sidoqoftë, mund të aplikoni pasi të kalojë kjo kohë. Ndërsa  prisni jashtë, duhet të ktheheni në format e duhura: do të duhet të dëshmoni se jeni i përshtatshëm duke ekzekutuar një sprint me kohë 300 metra dhe duke bërë pushups. Nëse keni një aftësi të veçantë, si financa ose ligj, do të keni një mundësi më të mirë për t’u bërë agjent i FBI.

5. Ata e kishin synim John Lennon

John Lennon nuk ishte i trembur për prirjet e tij politike. Por ngjarja që e futi atë nën mbikëqyrjen e FBI-së? Protestat e tij kundër ndalimit të një burri që shiti  marijuanë tek një polic i fshehtë. Shërbimi i Imigracionit dhe Natyralizimit madje u përpoq të dëbonte Lennon. Presidenti Richard Nixon ishte  i shqetësuar që kjo  do të ndikonte në votuesit e rinj.

6. Walt Disney ishte një informator i FBI-së

Po, njeriu që qëndron pas Mickey Mouse dhe atyre filmave klasikë të animuar ishte një informator i FBI-së nga viti 1940 deri në vdekjen e tij në vitin 1966. Walt Disney i ofroi FBI emrat e animatorëve dhe aktorëve që ishin të djathtë dhe komunistë. Sidoqoftë, skedarët e FBI janë redaktuar aq shumë sa është e pamundur të shihet se kush hoqi dorë. Si kthim, Disney u lejua të filmonte në selinë e FBI. (Ai filmoi episodet të Klubit Mickey Mouse atje.)

7. Ata nuk janë shokë me CIA

Qytetarët shpesh e ngatërrojnë FBI-në me CIA-n, por ato janë grupe shumë të ndryshme. Agjencia Qendrore e Inteligjencës nuk është zbatim i ligjit si FBI. CIA përqendrohet në operacionet jashtë shtetit, ndërsa FBI punon për çështje shtëpiake. Ka pak mbivendosje në rastet që përfshijnë palët ndërkombëtare dhe ato kombëtare. Por kur kjo ndodh, të dy agjencitë nuk punojnë së bashku, veçanërisht gjatë hetimit të 11 shtatorit.

8. FBI ka ADN- tuaj

Nëse paraqisni ADN-në tuaj në një kompani testimi gjenetik, FBI mund të marrë ADN-në tuaj. Si ndodh kjo? Ju nuk keni mbrojtje HIPAA, që do të thotë se ata mund t’i japin ADN-së tuaj zbatimit të ligjit pa pëlqimin tuaj. Kjo mund të jetë një gjë e mirë nëse jeni viktimë e një krimi. Për shembull, kjo është mënyra se si FBI më në fund kapi famëkeqin vrasësin mizor në Golden State./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë