Loading…

Vizat: Ka mbetur veç edhe demarkacioni

  • 16/11/2016 | 09:47

Vizat: Ka mbetur veç edhe demarkacioni

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa gjatë mbledhjes së Qeverisë, ka thënë se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme për liberalizmin e vizave, përveç ratifikimit të projektligjit të Demarkacionit me Malin e Zi.

“Kemi konstatuar se Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim të vizave ka mbet vetëm demarkacioni. Kemi konstatuar që qeveria ka përmbushur të gjitha detyrimet e saj sa i përket kësaj çështje”, ka thënë Mustafa.

Kryeministri tha se së bashku me komisarin e Bashkimit Evropian Johannes Hahn, kanë lansuar agjendën evropiane.

Ai tha se raporti i Progresit për Kosovën ishte pozitiv në disa fusha me rëndësi, si lufta kundër krimit e korrupsionit.

“Na gëzon fakti që është dhënë një vlerësim i mire sa i përket shtetit ligjor dhe luftën kundër krimit dhe korrupsionit”, tha Mustafa.

Mustafa tha se zgjedhjet nuk mund të lidhen asnjëherë me demarkacionin, duke shtuar se koalicioni qeverisës po bënë punë të shkëlqyer.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë