Loading…

Ka ndërruar jetë ‘mbretëresha’ rome Esma Rexhepova

  • 11/12/2016 | 11:36

Ka ndërruar jetë ‘mbretëresha’ rome Esma Rexhepova

Këngëtarja rome Esma Rexhepova Teodosievska ka ndërruar jetë sot në mëngjes pas një sëmundje të rëndë në moshën 73 vjeçare.

Ajo lindi më 8 August 1943 në Shkup,  Maqedoni. Rexhepova vjen nga një familje rome me gjashtë fëmijë.

Në moshën nëntë vjeqare Esma u prezantua nga një prej vëllezërve të saj në një organizatë lokale të muzikës rome, ku ajo ishte në gjendje që shpejtë të mësojë ritmet e komplikuar. Nëna e saj mbështeti talentin e saj muzikor dhe Esma me të vëllanë e saj shpejt i’u bashkuan grupit folklorik të shkollës së tyre.

Ajo ishte një këngëtare maqedonase, kompozitore, dhe humanitare rome. Për shkak të repertorit të saj pjellor, i cili përfshin qindra këngë, dhe për shkak të kontributit të saj në kulturën rome dhe promovimin e romëve, ajo është titulluar me nofkën Mbretëresha e Romëve.

Gjatë jetës së saj ajo ka performuar në më shumë se 9000 koncerte në 30 vende, me burrin e saj të ndjerë Stevo Teodosievski.

Rexhepova ka marrë çmime të shumta për punën e saj humanitare. Ajo ka krijuar më shumë se 500 vepra arti. Këto përfshihen 108 teke, 20 albume dhe 6 filma./gazetametro.net

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë