Loading…

Ka një mënyrë për të mos u infektuar në avion: Ekspertët tregojnë si duhet të veproni

  • 07/07/2020 | 15:50

Ka një mënyrë për të mos u infektuar në avion: Ekspertët tregojnë si duhet të veproni

Mbajtja e një sediljeje bosh në avion përgjysmon rrezikun e infektimit të pasagjerëve.


Profesori dhe eksperti Arnold Barnett nga Massachusetts ka bërë një studim për të vlerësuar rrezikun e transmetimit të virusi në një Airbus 320 ose Boeing 737 – dy nga më të përdorurit.

Ai zbuloi se rreziku për tu infektuar nëse qëndron në sediljen nga dritarja, kur nuk ka sedilje bosh, është 1 në 7000. Por shanset bien në vetëm një në 14 mijë nëse sedilja ngjitur me pasagjerin lihet bosh.

Disa kompani ajrore e kanë miratuar këtë studim dhe po e vënë në zbatim, për udhëtarët nga vendet ku lejohen të udhëtojnë.

Megjithatë, eksperti thotë se është i vetëdijshëm që kompanitë ajrore do të kenë ulje të ndjeshme të të ardhurave.

Po shanse zero për tu infektuar ka?

Profesori thotë po: Nëse mes të gjitha vendeve pra sediljeve do të vendosej një shtresë e hollë pleksiglasi dhe pasagjeri bën gjithë rrugën nga terminali në avion me maskë, syze plastike dhe doreza, transmeton TiranaPost.

Barnett e pranon që studimi i tij nuk përfshin ajrin, por thotë se siguria është më e madhe nëse ajri filtrohet vazhdimisht dhe nuk është ajër i mbyllur si në shtëpi apo bar kafe.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë