Loading…

Ka vdekur rapsodi Gjok Nonaj

  • 27/07/2017 | 17:03

Ka vdekur rapsodi Gjok Nonaj

Është ndarë nga jeta në moshën 107-vjeçare lahutari Gjok Nonaj, rapsodi më i vjetër, unik jo vetëm në Shqipëri, por në Evropë e më gjerë.


Për herë të fundit është ngjitur në skenë në festivalin Folklorik të Gjirokastrës në vitin 2015.

Në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës që u mbajt në 2015, lahutari Gjok Nonaj ishte bartësi më i vjetër që këndoi në skenën shqiptare, madje vlerësuar rapsodi më i vjetër në Evropë e më gjerë.

Kjo ishte ngjarja, dhe lahutari këtë vit, në shkurt, mbushi 107 vjeç, por dje është njoftuar ndarja nga jeta.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë