Loading…

Ka vetëm një mënyrë se si mund ta dini nëse një grua ka përjetuar orgazëm

  • 24/10/2021 | 11:53

Ka vetëm një mënyrë se si mund ta dini nëse një grua ka përjetuar orgazëm

Edhe pse nuk ka asnjë mënyrë absolutisht të saktë për të gjetur nëse e keni kënaqur partneren, ekspertët e seksit po zbulojnë se cila është mënyra e vetme për të gjykuar nëse ajo ka përjetuar një kulm dhe jo psherëtima


Megjithatë, studimet tregojnë se mbi 90 për qind e grave kanë aktruar orgazëm në ndonjë moment, më shpesh për të mos e lënduar partnerin e tyre.

Kjo nuk tingëllon aq e pazakontë nëse përmendim faktin se rreth 20 për qind e burrave besojnë se ata janë dashnorë aq të mirë sa partnerja e tyre nuk ka pse të aktrojë, domethënë është e pamundur të mos e kënaqësh atë dhe të pajtohesh me të.

Shenjat e orgazmës

Në përgjithësi, shenjat e qarta të orgazmës janë ngërçi i muskujve – më së shpeshti i atyre vagjinale, duke shkaktuar një ndjenjë të të qenit “më e ngushtë”. Mund të ndodhin edhe ngërçe në këmbë.

Me rritjen e intensitetit të stimulimit në të cilin fryma e saj bëhet e shkurtër dhe psherëtimat më të forta, pasi të arrijë kulmin e duhur ajo do të ndalet, sepse asaj do t’i duhen të paktën disa sekonda për t’u qetësuar.

Për shumë gra, pas orgazmës, pjesa e gjirit mbi gjinjtë ku lëkura është e hollë për shkak të nxitimit të hormoneve do të bëhet e kuqe.

Vetëm për shkak se është duke aktruar nuk do të thotë se ajo nuk e shijon atë

Edhe nëse ajo falsifikon një orgazmë, kjo nuk do të thotë aspak se ajo nuk e pëlqen seksin.

Hulumtimet tregojnë se tek gratë aktiviteti më i madh është në qendrat për kënaqësi në tru gjatë seksit, pra “në rrugën drejt orgazmës”, ndërsa pak para kulmit aktiviteti bie ndjeshëm.

Nga ana tjetër, tek meshkujt, aktiviteti në këto pjesë është më i madh gjatë vetë ejakulacionit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë