Loading…

Kadare letër ambasadores së BE’së në Shqipëri

  • 10/05/2017 | 18:52

Kadare letër ambasadores së BE’së në Shqipëri

Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare, nga Parisi ku jeton, i ka dërguar një letër ambasadores së BE në vendin tonë, Romana Vlahutin ku shpreh tronditjen për fyerjen që i është bërë zyrtares së lartë në shtypin shqiptar.


Kadare shprehet se do të isha gati t’i kërkonte ndjesë në gjunjë, për ta siguruar se mirënjohja për të është e do të jetë e pacenueshme, pasi që gazetari Kastriot Myftaraj pas një shkrimi të publikuar më datë 7 maj në facebook, kërcënon dhe fyen ambasadoren e BE-së në Tiranë.

Letra e plotë

Letër për Romana Vlahutin, ambasadore e BE në Shqipëri

E nderuara Zonjë,

Më lejoni t’ju drejtohem me këtë letër krejtësisht personale, për tronditjen që më shkaktoi sot fyerja e paskrupullt që u bë publikisht kundër jush në shtypin shqiptar. Nuk është fjala për të sqaruar këtu se ç’është fyerja e një njeriu jo normal dhe se sa pak lidhje ka ajo me një popull e një shoqëri të tërë. Megjithatë, ajo fyerje u botua nga shtypi i vendit tim, kështu që në një mënyrë ose një tjetër na vuri para përgjegjësisë të gjithëve.

Ndonëse shkrimtar i njohur, nuk marr përsipër të përgjigjem për ato çka mund të ndodhin në këtë vend, për mirë apo për keq. Do të doja thjesht të ndaja me ju pikëllimin që mund të ndiejë njeriu, i cili, në vendin ku vjen të ndihmojë për kapërcimin e brengave, ndeshet me një mosmirënjohje të tillë. E dashur Romana Vlahutin, do të isha gati t’ju kërkoja ndjesë në gjunjë, për t’ju siguruar se mirënjohja për ju është e do të jetë e pacenueshme.

​​​​​​Ismail Kadare​ ​​​​​​Paris, 10 maj 2017./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë