Loading…

‘Kalimi i autoritetit’: Si do ia dhuroj ‘çantën nukleare’ Trump pasuesit të tij Biden?

  • 19/01/2021 | 15:49

‘Kalimi i autoritetit’: Si do ia dhuroj ‘çantën nukleare’ Trump pasuesit të tij Biden?

Presidenti amerikan Donald Trump, nuk do jetë i pranishëm kur Joe Biden do zërë vendin e tij dhe do betohet me 20 janar, por si duket kjo mungesë do ketë pak rëndësi në ngjarjen më të madhe e të rëndësishme në SHBA, transmeton Gazeta Metro.


“Futbolli”, i cili përmban pajisjet që Trump do të përdorte për të vërtetuar urdhërat e tij dhe për të nisur një sulm bërthamor, kryhet nga një ndihmës ushtarak i cili shoqëron presidentin në çdo kohë – deri në sekondën që ai lë zyrtarisht detyrën në 20 janar.

Në mënyrë tipike, ajo do t’i dorëzohej një ndihmësi tjetër ushtarak që qëndronte në ose afër stendës së shikimit të inaugurimit ndërsa Biden bën betimin e tij për zyrën.

Por ky shkëmbim do ndodhë pak më ndryshe pasi Trump aktualisht pritet të largohet nga Uashingtoni, DC, për Florida përpara ceremonisë së inaugurimit të Biden. Futbolli bërthamor ka të ngjarë të udhëtojë me të, thonë ekspertët, që do të thotë se do të ketë të paktën dy çanta në vende të ndryshme, duke paraqitur një sfidë unike për të siguruar transferimin e autoritetit pa probleme.

Ndërsa ai proces mund të luajë pak më ndryshe se sa në vitet e kaluara, ekzistojnë masa mbrojtëse për të siguruar një tranzicion pa ndërprerje të kontrollit bërthamor nga një president tek tjetri, pavarësisht nga rrethanat, sipas Stephen Schëartz, një koleg i vjetër jorezident në Buletini i Shkencëtarëve Atomikë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: i[email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë