Loading…

‘Kampioni’ i udhëtimeve jashtë vendit është deputeti i LDK’së, harxhoi mbi 6 mijë euro

  • 06/11/2018 | 10:25

‘Kampioni’ i udhëtimeve jashtë vendit është deputeti i LDK’së, harxhoi mbi 6 mijë euro

Duket se nga 120 deputetët e Kosovës, prej të cilëve 78 prej tyre kanë realizuar udhëtime jashtë vendi, ‘kampioni’ i të gjithë këtyre është deputeti nga radhët e LDK’së, Armend Zemaj.

Në bazë të disa të dhënave të nxori Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ku ka publikuar listën e dhjetë deputetëve të cilët kanë udhëtuar më së shumti jashtë vendit, deputeti Armend Zemaj i ka kushtuar më së shumti buxhetit të Kosovës. Për dhjetë udhëtimet e tij janë shpenzuar hiç më pak se 6 mijë e 330 euro e 84 centë, njofton gazetametro.net.

Pas saj vjen Aida Dërguti e PSD’së, e cila ka udhëtuar po ashtu shtatë herë jashtë vendit. Udhëtimet e saj kanë kushtuar 6 mijë e 330 euro e 84 centë, njofton gazetametro.net.

Pas saj, radhitet deputetja e PDK’së, Blerta Deliu Kodra, duke zërë vendin e tretë me shpenzime për udhëtime prej 5 mijë e 266 euro e 7 centë, kështu duke udhëtuar nëntë herë jashtë vendi, njofton gazetametro.net.

Vendin katërt e zë deputetja Mufera Shinik, e cila ka udhëtuar gjashtë herë jashtë vendit, duke shpenzuar nga buxheti i shtetit 3 mijë e 707 euro e 61 centë.

Po ashtu edhe deputetja e LDK’së, Vjosa Osmani – Sadriu, e cila ka realizuar pesë udhëtime, e që totali i shpenzimeve për këto udhëtime është 3 mijë e 258 euro e 98 centë.

Pas saj vijee Time Kadrijaj nga AAK me pesë udhëtime që buxhetit i kanë kushtuar 2 mijë e 680 euro e 96 centë.

Deputeti i grupit 6+, Fikrim Damka, i cili ka realizuar shtatë udhëtime, e që totali i shpenzimeve për këto udhëtime ka qenë 2 mijë e 472 euro e 42 centë, njofton gazetametro.net.

Numri më i madh i këtyre vizitave janë në vendet kontinentit të Europës (198), me përjashtim të 11 vizitave në kontinentin e Amerikës dhe 1 vizitë në kontinentin e Azisë.

E i pari i Kuvendit, Kadri Veseli ka udhëtuar shtatë herë dhe buxhetit të Kosovës udhëtimet e tij i kanë kushtuar 2 mijë e 984 euro e 4 centë.

Xhavit Haliti ka realizuar gjashtë fluturime, të cilat i kanë kushtuar 5 mijë e 550 euro e 81 centë.

Ndryshe të gjitha këto udhëtime nga deputetët e Kuvendit të Kosovës të cilët i kanë realizuar gjithsej 210 udhëtime jashtë vendi, buxhetit të shteti i kanë kushtuar në total 172,616.41 euro./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë