Loading…

Kanada zgjat mbylljen e kufijve deri me 31 korrik, por jo për SHBA’të

  • 01/07/2020 | 15:23

Kanada zgjat mbylljen e kufijve deri me 31 korrik, por jo për SHBA’të

Kanada zgjati ndalimin e hyrjes për shumicën e të huajve edhe për një muaj, deri me 31 korrik, dhe gjithashtu zgjati kërkesat e saj për karantinë në përpjekjet për të parandaluar rastet e importuara të koronavirusit, transmeton Gazeta Metro.


Mbyllja e përgjithshme e kufijve nuk vlen për njerëzit që vijnë nga SH.B.A., të cilët mbesin të kufizuar vetëm në udhëtimet thelbësore në Kanada deri të paktën në 21 korrik, me vizita për turizëm ose rekreacion.

“Masat kufitare që ndalojnë shtetasit e huaj të hyjnë në Kanada nga ndonjë vend tjetër, përveç Shteteve të Bashkuara, në varësi të disa përjashtimeve të kufizuara, janë zgjatur”, tha agjensia e shëndetit publik në Kanada në një deklaratë të martën.

Kanadaja ka raportuar më shumë se 100,000 raste të vdekjes së COVID-19 dhe mbi 8.600 vdekjeve – shumë më pak se SH.B.A., e cila ka konfirmuar 2.6 milion infeksione.

Zgjatja u njoftua pasi Bashkimi Evropian ra dakord të rihapë kufijtë e tij në 15 vende, përfshirë Kanadanë, që konsiderohet se kanë sjellë nën kontroll shpërthimet e tyre të brendshme./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë