Loading…

Kancelari gjerman: Rusia po lufton një betejë të humbur në Ukrainë

  • 24/11/2022 | 09:13

Kancelari gjerman: Rusia po lufton një betejë të humbur në Ukrainë

Rusia po lufton një betejë që tashmë e ka humbur kundër Ukrainës, tha kancelari gjerman Olaf Scholz, duke theksuar se tani është e qartë se presidenti rus Vladimir Putin “nuk mund të fitojë në fushën e betejës”.


“Prandaj, kam një apel për Putinin: Ndaloni vrasjet e pakuptimta, tërhiqni të gjitha trupat tuaja nga Ukraina dhe bini dakord për bisedimet e paqes me qeverinë ukrainase,” tha kancelari gjatë një konference të përbashkët për shtyp me presidentin e Republikës së Qipros, Nicos Anastasiades.

Scholz dënoi gjithashtu sulmet ruse ndaj infrastrukturës civile në Ukrainë, duke e cilësuar si terrorizëm ndaj popullatës civile.

Fakti që Rusia ka goditur me bomba infrastrukturën civile për javë të tëra tregon edhe një herë sa i pamëshirshëm është Vladimir Putin në luftë, përfundoi ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë