Loading…

Kandidati i parë për president ‘gay’: Pete Buttigieg ka folur publikisht

  • 15/04/2019 | 17:45

Kandidati i parë për president ‘gay’: Pete Buttigieg ka folur publikisht

Pas disa muajve spekulime, 37 vjeçari Pete Buttigieg nga Indiana, ka bërë publike kandidaturën e tij për president të Shteteve të Bashkuara, transmeton Gazeta Metro.


Nëse ai do të fitonte brenda partisë demokratike, dhe eventualisht në zgjedhjet kombëtare për president, ai do të bënte histori, duke u bërë presidenti më i ri ndonjëherë, si dhe i pari që haptazi e pranoi që është homoseksual.

Buttigieg, i njohur ndryshe si “Mayor Pete”, tha gjatë fjalimit të tij se kjo që po e bën ai konsiderohet gjë e guximshme.

Por deklarimi i tij, u mori mbështetje të madhe nga votuesit dhe publiku, të cilët janë të ngazëllyer për të parë një emër të ri midis drejtuesve aktualë demokratë, të cilët përfshijnë Bernie Sanders, Elizabeth Warren dhe Kamala Harris.

Disa nga mbështetësit në Twitter kanë thënë se guximi dhe kandidatura e tij janë “fenomenale”, “inspiruese” dhe “rifreskuese”.

Edhe Ellen DeGeneres e përkrahu kandidaturën e tij, ku shkruajti në Twitter se është shumë e lumtur për këtë gjë.

Një numër të madhë të cilët i takojnë komunitetit LGBT dhe ata të cilët nuk I takojnë e mbështëtën Pete Buttigieg.

Zgjedhjet brenda Partisë Demokratike të SHBA’së do të mbahen në fund të vitit 2019./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë