Loading…
Kapadokya vendi që patjetër duhet të vizitohet
  • 07/02/2019 | 15:20

Kapadokya vendi që patjetër duhet të vizitohet

Kapadokya është shtëpia e balonave, bukuria e maleve me gurëz dhe hotelet nëpër shpella. Kapadokya është mrekulli e gjitha por ne ju prezentojmë vetëm disa nga bukuritë që ju duhet t’i dini, dhe duhet patjeter t’i vizitoni, transmeton Gazeta Metro


Lugina e luleve
është vendi që më shumë vizitohet në këtë vend të Turqisë së mesme. E qasshme nga të gjithë, edhe me ecje. Forma dhe ngjyra laramane e maleve janë mahnitëse dhe kanë pamje të mrekullueshme prej balonave që gjithashtu janë shenjë njohëse për Kapadokya.

 Qyteti ndërtokësor  Derinkuyu
është qytet me shtatë nivele ndër tokë. Ka disa dhoma në formë shpelle. Kur të jeni atje poshtë, vetëm shikojeni lartë, për të parë më mirë mrekullinë e shkëmbinjëve. Nuk preferohet për personat me klaustrofobi.

 Muzeu në qiell të hapur  Göreme
Ky muze në qiell të hapur është i mbrojtur prej UNESCO-s si pasuri botërore. Sipas ciceronëve, këtë vend mund ta shihni mirë vetëm për dy orë. Ka më shumë bukuri për të ndarë më pak kohë.

Muzeu në qiell të hapur  Zelve
Më herët është përdorur si vendbanim fetar por pas një kohe është përdorur si fshat e pastaj si muze në qiell të hapur./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 25/08/2019 | 15:17
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë