Loading…

Kaq banorë do t’i mbeten Kosovës pas 7-8 vitesh, sipas ish-konsullit të Kosovës në Toronto

  • 02/10/2022 | 22:56

Kaq banorë do t’i mbeten Kosovës pas 7-8 vitesh, sipas ish-konsullit të Kosovës në Toronto

Donat Syla, Shef i Parë i Misionit at Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në Toronto – Kanada, ka alarmuar duke thënë se popullsia e Kosovës do të zvogëlohet për 800 mijë banorë brenda 5-7 viteve kurdo që liberalizohen vizat.


Sipas tij, liberalizimi i vizave do të ndikojë në shpopullimin e Kosovës.

Ai ka thënë se popullisa e Kosovës është lehtë e ambientueshme në tregun evropian të punës.

“Diaspora kosovare është jashtëzakonisht mirë e strukturuar, me kapacitet absorbimi të klasës punëtore nga Kosova. Shtuar këtu faktin për nevojën e madhe që kanë vendet e BE’së, e në veçanti Gjermania për punëtorë”, ka deklaruar ai.

Largimi edhe ashtu ka ndodhur pa liberalizim vizash.

Sipas mediumit turk TRP Balkans për 10 vjet Kosovës i janë larguar 500 mijë qytetarë, një shifër alarmante krahasuar me numrin e banorëve që sipas regjistrimit të popullsisë nuk është as 1 milionë e 800 mijë.

“Në Kosovë brenda 10 viteve e kanë braktisur vendin 529.647 qytetarë ose 30 për qind e popullsisë së përgjithshme. Popullsia në Kosovë për vitin 2021 vlerësohet të jetë 1,773. 971 banorë rezidentë”, ka raportuar TRT Balkan.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë