Loading…

Kartolina e Krishlindjeve më e vjetra në botë (Foto)

  • 21/12/2016 | 22:47

Kartolina e Krishlindjeve më e vjetra në botë (Foto)

E printuar me 1843, gjatë kohës së festave që tregon një familje duke shijuar festat me verë është pjesë e setit të kartolinave më të vjetra në botë

Në vitet e hershme të shekullit 19 njerëzit kanë praktikuar shkrimin me dorë për të transmetuar mesazhe në letër. Më 1843 për të shpëtuar vetën nga shkrimi me dorë i qindra mesazheve për krishlindje, Henry Cole me shokun e tij John Calcott Horsley dizenjuan dhe printuan një numër të madh të  kartolinave.

Ata krijuan 1000 kartolina, dhe u’a dërguan shokëve, familjarëve dhe e shitën pjesën tjetër. Ata prodhuan kartolina me ngjyrë dhe bardh dhe zi, dhe i shitën për 10 cent ose 8 cent.

Henry Cole dhe Henry Aldrige kanë pasur edhe idenë për “Penny Black” e cila ka qenë pulla e parë postare./gazetametro.net

first-christmas-card-ftr

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë