Loading…
Karvani në edicionin jubilar në kujtim të Agim Devës
  • 08/03/2019 | 16:05

Karvani në edicionin jubilar në kujtim të Agim Devës

Fëmijë të disa shkollave fillore të Prishtinës të enjten janë mbledhur në bibliotekën kombëtare të Kosovës, “Pjetër Bogdani”, për të qenë pjesë e ceremonisë së organizuar për ata.


Karvani i shkrimtarëve për fëmijë “Agim Deva” ka nisur rrugëtimin për këtë vit si zakonisht më 7 mars, në Ditën e Mësuesit. Edicioni i 20-të këtë vit do t’i kushtohet dhjetëvjetorit të vdekjes së shkrimtarit, pedagogut, studiuesit të letërsisë dhe themeluesit të Karvanit, Agim Deva. Fëmijë të shkollave fillore të Prishtinës kanë recituar disa nga poezitë e Devës në këtë ngjarje.

Koordinatori i Karvanit, Xhevat Syla, ka thënë se merita për themelimin e Karvanit i takon Agim Devës. Ka sqaruar se para 20 vjetësh Deva, i cili vdiq më 2009, e kishte ideuar Karvanin si një ngjarje e cila do të forconte zemrat e fëmijëve pas luftës nëpër rajone të ndryshme të vendit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë