Loading…

Katari planifikon rritje të re të prodhimit të gazit në mes të rënies së çmimeve globale

  • 25/02/2024 | 15:15

Katari planifikon rritje të re të prodhimit të gazit në mes të rënies së çmimeve globale

Shefi i KatarEnergy Saad al-Kaabi njoftoi të dielën një zgjerim të ri të prodhimit të gazit natyror të lëngshëm që do të shtojë 16 milionë tonë në vit në planet ekzistuese të zgjerimit, duke e çuar kapacitetin total në 142 mtpa.


Me këtë rritje të shtuar, zgjerimi i përgjithshëm i Fushës Veriore nga 77 mtpa aktualisht në 142 mtpa deri në vitin 2030 përfaqëson një rritje prej 85 përqind në prodhim, tha Kaabi në një konferencë shtypi në Doha.

Katari është ndër eksportuesit kryesorë në botë të LNG, konkurrenca për të cilën është rritur që nga fillimi i luftës në Ukrainë në shkurt 2022.

Ky zgjerim i fundit mund të mos jetë i fundit për gjigantin energjetik pasi Kaabi tha se vlerësimi i rezervuarëve të gazit të Katarit do të vazhdojë dhe prodhimi do të zgjerohet më tej nëse ka nevojë në treg.

KatarEnergy në pronësi shtetërore ka nënshkruar tashmë një sërë marrëveshjesh furnizimi me partnerët evropianë dhe aziatikë në projektin e saj masiv të zgjerimit të Fushës Veriore, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë