Loading…
Katastrofa në zemër të Mesdheut: Shtohet numri i të vdekurve në Spanjë
  • 10/10/2018 | 18:02

Katastrofa në zemër të Mesdheut: Shtohet numri i të vdekurve në Spanjë

Së paku tetë persona, duke përfshirë dy shtetas britanikë, kanë vdekur të mërkurën në rajonin e Sant Llorenca në ishullin spabjoll Mallorca, në vërshimet nga shirat e shumëta, kanë njoftuar shërbimet për gjendje të jashtëzakonshme.


Po ashtu, së paku 12 persona konsiderohen të zhdukur në vërshime, kanë njoftuar mediet lokale, transmeton gazetametro.net. Qeveria lokale ka ftuar mbledhje të jashtëzakonshme për të ofruar ndihmë, në çka do të angazhohen ushtarët e dërguar në vendin e vërshimeve.

Rryma e ujit të kaftë ka bartur automjete përgjatë rrugës së pjerrët në Sant Llorenc. Lumenjtë, të cilët kanë dalë nga shtretërit, kanë marrë me vete shtëpia, kështu që njerëzit kanë kërkuar strehë në sallën e sporteve në qytetin fqinj Manacor.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez në Twitter u ka shprehu nguëshllime familjeve dhe miqve të vitimave./gazetametro.net

Sant Llorenç, Mallorca (Balearic Islands, Spain)

Brutal flash flooding in Sant Llorenç, Mallorca (Balearic Islands, Spain) yesterday evening, October 9! Report: Elisa Anzar

Posted by Severe Weather Europe on Tuesday, 9 October 2018

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë