Loading…

Katër ankesat e Dacicit në OKB për Kosovën

  • 14/11/2018 | 18:31

Katër ankesat e Dacicit në OKB për Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç në fjalimin e tij në Këshillin e Sigurimit ku në rend dite është diskutimi për Kosovën, është ankuar për mos formimin e Asociacionit e Komunave me Shumicë Serbe.


Ai në fjalën e tij para anëtarëve të KS të OKB-së, ka folur edhe për vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviç, ku u ankua për mos zgjidhjen e këtij rasti nga organet e drejtësisë.

Ai ka folur edhe për nismën për formimin e Ushtrisë së Republikës së Kosovës, duke thënë se një gjë e tillë është në kundërshtim më rezolutën 1244.

Dacic përmendi vizitën e presidentit Thaçi në Ujman së bashku me njësitet speciale të Policisë së Kosovës ROSU, duke thënë se prania e tyre ishte një provokim për Serbinë dhe popullin serb.

Ndryshe, seanca mbi situatën në Kosovë, e para pas gjashtë muajsh, ishte planifikuar me iniciativën e Kinës, e cila mori përsipër Këshillin e Sigurimit më 1 nëntor./Gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë