Loading…

Katër arsye pse nuk duhet t’i jepni telefonin fëmijës tuaj  

  • 23/01/2023 | 15:17

Katër arsye pse nuk duhet t’i jepni telefonin fëmijës tuaj  

Ka shumë të ngjarë që fëmija juaj të insistojë t’i marrë një celular ose t’ju kërkojë telefonin tuajin.


Çdo prind e di se çfarë është më e mira për fëmijën e tyre, por ka disa gjëra që duhet të keni parasysh përpara se të ndërmerrni hapin e madh për t’i siguruar atij një telefon celular. Shikoni katër arsye të rëndësishme.

Fëmijët sot kalojnë mesatarisht 7 orë në ditë përballë një mediumi argëtues dhe duke i dhënë një celular humbisni patjetër kontrollin nga të qenit vazhdimisht para ekranit.

Edhe nëse keni aktivizuar rregullat më të rrepta në celularin tuaj, gjithmonë ekziston mundësia që vendndodhja të shihet disi. Edhe një selfie mund të zbulojë vendndodhjen e fëmijës suaj.

Mund të gjejë lehtësisht Wi-Fi dhe të aksesojë aplikacionet dhe lojërat që janë të ndaluara për moshën. Pse të rrezikoni?

Varësia vjen lehtë përmes një pajisjeje elektronike dhe fëmija mund të “fiksohet” në një masë që ju nuk e imagjinoni dhe sigurisht nuk e dëshironi. Fëmijët janë të prirur për këtë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë