Loading…

Katër beteja më pak të njohura që ndryshuan botën

  • 18/01/2021 | 22:05

Katër beteja më pak të njohura që ndryshuan botën

Në këto kohë flitet vetëm rreth luftrave të fundit por jo edhe për luftrat që kanë sjellë ndryshime në histori dhe civilizimi siç e njohim sot, transmeton Gazeta Metro.


1.      Beteja e Tsushima, 1905, rënia e Rusisë dhe ngritja e Japonisë
Në fillim të viteve 1900, Japonia dëshironte të ndajë Mançurinë dhe Korenë në sfera të ndara të ndikimit. Sidoqoftë, plani i tyre vizionar u refuzua nga Rusia. Kjo i pushkatoi japonezët dhe, me 8 shkurt 1904, ata sulmuan Port Arthur, një bazë detare ruse në Kinë. Flota ruse u shkatërrua gjatë betejës së saj të parë të shekullit XX. Rusët kishin nënvlerësuar potencialin ushtarak të kundërshtarit të tyre. Kjo u shkaktoi atyre një sërë humbjesh kundër Japonisë. Forcat tokësore ruse dhe baza detare e Port Arturit u morën nga Admirali Heihachiro Togo i Japonisë, në Janar 1905. Marsin vijues, trupat ruse u shtypën nga Marshalli Japonez Iwao Oyama në Shenyang, Kinë. Megjithë serinë e humbjeve, Car rus Nicholas II ishte pozitiv që flota ruse Baltike e kryesuar nga Admirali Zinovy ​​Rozhestvensky mund të mposhtte lehtësisht flotën e Admiralit Togo.

Sidoqoftë, besimi i tij u shtyp së bashku me tridhjetë anije ruse gjatë Betejës dy-ditore të ngushticës Tsushima që filloi në 27 maj. Ndërsa bota vëzhgonte në heshtje serinë e luftërave midis dy vendeve, ish-Presidenti i ShBA Theodore Roosevelt e bindi Rusinë të pranonte një traktat paqeje. Traktati u ndërmjetësua në Portsmouth në gushtin vijues të vitit 1905. Në këtë traktat, Rusia ra dakord që Japonia kishte fuqinë dominuese mbi Korenë dhe dorëzoi Port Arthur, gjysmën jugore të Sakhalin Islan dhe rajone të Gadishullit Liaotung. Fitimi i kësaj beteje e bëri Japoninë fuqinë e parë moderne jo-perëndimore në botë. Në këtë kohë, Japonia gjithashtu filloi zgjerimin e saj perandorak. Në anën tjetër, performanca e tmerrshme e Rusisë u bë pika fillestare e revolucionit rus.

2.      Beteja e Hastings, 1066, kolonizatori u kolonizua
Beteja e Hastings u zhvillua midis Dukës së Normandisë, William dhe mbretit të përmbysur Harold Godwinson, për fronin e Anglisë. Më 12 tetor 1066, ushtria e Mbretit Harold u vendos në Kodrën Senlac, afër Hastings, para betejës. Trupa Sakson ishin ezauruar tashmë për shkak të një beteje të mëparshme që ata kishin luftuar vetëm disa ditë më parë. Ushtria e lodhur ishte e gjitha në këmbë, duke luftuar prapa murit të tyre të mburojës në mënyrën klasike angleze. Ushtria e tyre kundërshtare jo vetëm që kishte epërsinë për sa i përket energjisë dhe trimërisë, por ata gjithashtu kishin në trupat e tyre edhe kalorësinë, edhe këmbësorinë. Luftimet e tyre zgjatën një ditë të tërë, asnjë dëmtim nuk ndodhi në murin e mburojës së Godwinson.

Duke parë ushtrinë e fuqishme angleze që qëndronte pas murit dhe njerëzit e tyre të rënë, normanët filluan të largohen nga fusha. Pamja e tërheqjes së tyre i joshi anglezët të dilnin nga pozicionet e tyre të mëparshme. Ata ngadalë u larguan nga radhët e tyre mbrojtëse për të ndjekur armikun e tyre. Sidoqoftë, sapo u thyen radhët angleze, ata u bënë të prekshëm nga sulmet e paparashikuara. Normanët e panë këtë mundësi dhe i sulmuan ata pa paralajmërim. Ky rrezik i pallogaritur nga anglezët u kushtoi atyre udhëheqësit të tyre, Mbretit Godwinson, i cili u qëllua në sy dhe u vra. Një nga një, e gjithë ushtria angleze u vra. Kjo betejë e vetme ndryshoi rrjedhën e tërë historisë evropiane. Anglia drejtohej nga një aristokraci shtypëse e huaj e cila ndikoi jo vetëm në hierarkinë e tyre shoqërore dhe politike por edhe në sistemet e tyre fetare siç njohim sot.

3.      Beteja e Lechfeld, 955, lindja e Gjermanisë
Kalorësit magjarë të Hungarisë ishin plaçkitës të mëdhenj që plaçkitën Evropën Qendrore për më shumë se pesëdhjetë vjet. Njerëzit i frikësoheshin atyre në masën që u jepnin sendet e tyre falas ose i paguanin që të zhdukeshin. Me kalimin e viteve, ndikimi i tyre negativ u errësua. Akoma, ata shikuan për çdo ndryshim në tokat e Frankëve Lindorë, zona lindore e Perandorisë së vjetër të Karlit të Madh. Çdo konflikt midis komandantëve lokalë të luftës mund të nxisë Magyar për të sulmuar përsëri. Në 936, një udhëheqës Sakson me emrin Otto, u kurorëzua sundimtari si i Frankëve të Lindjes ashtu edhe i Saksonëve. Ai pretendoi të ishte pasardhës i Karlit të Madh dhe e detyroi pushtetin e tij mbi vartësit e tij. Edhe Kisha u detyrua t’i bindet Otto-s. Sundimi i tij u zhvillua ngadalë në një diktaturë. Shumë më vonë, në 953, djali i Otto-s, Liudolf i Serbisë, së bashku me kunatin e tij, Conrad të Lorenës, u revoltuan kundër sundimtarit tiran. Duke parë rebelët që ngriheshin nga vetë shtëpia e Otto-s, Lordë të tjerë u bashkuan me ta. Kjo trazirë bëri që Magjarët të sulmojnë Bavarinë dhe Franconinë në 954. Ata shkaktuan një shkatërrim të madh në Francën veri-lindore dhe gjithashtu plaçkitën Burgundy-n dhe Lombardinë përpara se të ktheheshin. Brenda disa muajsh, ata u kthyen për të shkaktuar shkatërrime në tokën Suabiane. Duke parë sulmet e shfrenuara, dhëndri i Otto vendosi që diçka duhej bërë dhe arriti një armëpushim në konfliktet e tyre të brendshme.
Duke mbledhur një ushtri nga Bavaria, Suabia, Bohemia dhe Lorrain, Otto udhëhoqi një sulm të madh kundër Magjarëve. Në takimin e tyre të ashpër me plaçkitësit, Conrad i Lorenës u vra. Megjithatë, njerëzit e Otto-s nuk u ndalën. Ata ndoqën çdo magjistar dhe i vranë gjatë tri ditëve të betejës. Përveç që u dha fund Magjarëve, Beteja e Lechfeld gjithashtu forcoi mbretërimin e Otos mbi mbretërinë. Në vitin 962, Papa Gjon XII kurorëzoi Oton Perandorin e Romës. Në këtë mënyrë, udhëheqësi sakson jo vetëm që krijoi Gjermaninë e sotme por edhe ringjalli Perandorinë Romake.

4.      Beteja e Metaurusit, 207 pes: ngritja e romakëve
Beteja e Metaurus, në 207 para Krishtit, ishte një pikë kthese jo vetëm për Romakët, por edhe për të gjithë civilizimin siç e njohim ne. Në 207 para Krishtit, superfuqitë botërore Roma dhe Kartagjena (Tunizia e sotme) hynë në një luftë tjetër. Beteja e Metaraus ishte një nga betejat e vogla që u zhvilluan gjatë Luftërave të Dytë Punike. Ushtria e Kartagos drejtohej nga Hasdrubal Barca, vëllai i gjeneralit Kartagjenas. Ndërsa Romakët drejtoheshin nga Gaius Claudius Nero dhe Marcus Livius, të cilët më vonë u njohën si Salinator. Të dy ushtritë ishin agresive, të mirëorganizuara, punëtore dhe të drejtuara mirë. Pavarësisht planifikimit, komplotit dhe nevojës së tyre të qenësishme për të qenë një hap përpara nga arknemezat e tyre, Roma fitoi secilën nga tre luftërat me një diferencë të vogël. Ndoshta, kjo është arsyeja pse ju dini për Romakët dhe ndoshta kurrë nuk keni dëgjuar për Kartagjenasit më parë. //gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë