Loading…

Katër fakte që nuk i dini për ajrin (Foto)

  • 23/01/2017 | 16:49

Katër fakte që nuk i dini për ajrin (Foto)

Sa ajër thithim dhe sa nxjerrim jashtë, deri kur mund të thithim ajër dhe kuriozitete të tjera mund ti lexoni më poshtë katër fakte për ajrin që mund të mos i keni ditur.

1. Sa ajër thithim?

Një mashkull 70 kg thith 6 litra në minutë, ndërsa foshnjat 6 muajshe bëjnë rreth 30/60 frymëmarrje në minutë. Alveolat e mushkërive janë rreth 300 milion dhe kanë një sipërfaqe totale 70-100m2.

1

3. I ftohtë dhe i nxehtë

Ka disa vende ku temperatura është e lartë, por mund të ndjeni të ftohtë. Në fakt astronautët në shëtitjet e tyre hapësinore veshin tuta që stabilizojnë klimën e trupit.

2

4. Me ajër bëhet “art”

Ka nga ata që përmes ajrit kanë krijuar një koncept te ri për të bërë vepra arti, duke mos u bazuar tek përdorimi i materialeve të ngurta dhe të rënda si mermeri apo bronzi. Amerikania Janet Echelman ne 1997 i dha formë hapësirave të qyteteve me instalimet e saj të realizuara nga tela dhe rrjeta.

3

5. Deri kur mund të thithet ajri?

Ka qenë një kohë ku në atmosferën e Tokës nuk mund të merrej frymë. Katër miliardë vite më parë ishte tërësisht me mungesë oksigjeni. Por, pas një miliard vitesh, Dielli do të thajë të gjithë oqeanet duke krijuar kështu efektin ku Toka do të bëhet e pabanueshme./gazetametro.net

4

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë