Loading…

Katër objekte misterioze zbulohen në hapësirë nga astronomët

  • 09/07/2020 | 23:19

Katër objekte misterioze zbulohen në hapësirë nga astronomët

Astronomët kanë zbuluar katër objekte misterioze rrethore të bëra nga valët e radios në hapësirë ​​të thellë, të cilat janë ndryshe nga gjithçka që ata kanë hasur më parë, transmeton Gazeta Metro.


Ray Norris, Profesor i Shkencave të Aplikuara të të Dhënave në Astrofizikë për Ëestern Sydney, gjeti objektet me kolegët e tij duke përdorur teleskopin Australian Kilometer Array Pathfinder (ASKAP).

Astronomët e bënë zbulimin ndërsa po hartonin qiellin e natës, si pjesë e projektit të ri të quajtur Harta Evolucionare e Universit (EMU).

Objektet në formë unaze duket se janë më të ndritshme përgjatë skajeve dhe janë quajtur qarqe të çuditshme radio, ose ORC për shkurt.

Dy nga ORC-të kanë një galaktikë qendrore dhe të gjitha kanë një diametër prej rreth një harku. Për krahasim Dielli dhe Hëna të dy kanë diametër këndorë prej rreth 30 harqeve siç shihet nga Toka.

Në një letër që nuk është shqyrtuar akoma nga profesorët Norris tha se ka të ngjarë “ORC-të përfaqësojnë një lloj të ri të objektit që gjendet në imazhet radioastronomi”.

Galaktikat brenda dy ORC-ve mund të shihen në gjatësi vale të dukshme, gjë që tregon se objektet mund të ishin formuar nga ato galaktika.

Ai ofroi disa shpjegime të ndryshme se cilat mund të jenë ORC-të, por konkludoi se ata kanë nevojë për më shumë hetime.

“Ne spekulojmë se ato mund të përfaqësojnë një valë sferike të shokut nga një ngjarje kalimtare ekstra-galaktike, ose rrjedhje, ose një mbetje, nga një galaktikë radio e parë në fund,” shkroi ai./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë