Loading…

Katër sekretet e hudhrës

  • 21/03/2023 | 11:02

Katër sekretet e hudhrës

Sigurisht që aroma është pak e fortë, por përfitimet e saj për shëndetin dhe trupin janë të shumta.


Arsyeja për hudhrën që i përket super ushqimeve dhe ka veti unike që shumë pak ndoshta nuk i dinë.

Prandaj zbuloni katër prej tyre:

Lufton humbjen e flokëve

Sulfatet e hudhrës përmbajnë keratin, një bllok themelor i flokëve. Sipas një studimi, aplikimi i xhelit të hudhrës promovon rritjen e qimeve të reja tek njerëzit me alopeci të gjëndrës.

Kontribuon në shëndetin e kockave

Ajo që shumë nuk e dinë është se hudhra përmban zink, mangan, vitaminë B6 dhe vitaminë C, përbërës të nevojshëm për ndërtimin e kockave të forta dhe thithjen e duhur të kalciumit.

Rrit qëndrueshmërinë gjatë stërvitjes

Sipas ekspertëve, hudhra forcon qëndresën tonë fizike dhe zvogëlon lodhjen pas ushtrimeve. Hulumtimet kanë treguar se konsumimi i vajit të hudhrës për gjashtë javë ndihmon pacientët e zemrës të zvogëlojnë rrahjet e zemrës dhe për pasojë të vërejnë një përmirësim të durimit të tyre fizik gjatë një testi rutine.

Është një mburojë kundër ftohjes së zakonshme

Hulumtimet kanë treguar se plotësimi i hudhrës ul mundësitë për t’u ftohur me 63% dhe gjithashtu zvogëlon kohëzgjatjen e simptomave të ftohjes me 70%.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë