Loading…

Katër trekëndësha letrarë të dashurisë për lexuesit që i urrejnë trekëndëshat e dashurisë

  • 30/07/2020 | 21:30

Katër trekëndësha letrarë të dashurisë për lexuesit që i urrejnë trekëndëshat e dashurisë

Normalisht, shmangim romanet me trekëndësha dashurie. Shumë shpesh, ata janë stresues, të çrregullt dhe zemërthyes. Kush ka nevojë për këtë kur bota është mjaft e nxitur nga ankthi në vetvete?! Dhe akoma. E megjithatë, çdo herë e ca kohë, një libër vjen me një histori dashurie të komplikuar, aq relatuese, aq autentike, saqë dëshmon se është përjashtimi nga rregulli.

Këtu janë katër libra me trekëndësha dashurie që nuk duhet të humbisni, edhe nëse edhe ju i urreni trekëndëshat e dashurisë:

“Mosbindje” nga Naomi Alderman

E rritur në një familje të rreptë, ortodokse hebreje, Ronit që shkel rregulla di të mos presë pritje të ngrohtë kur të kthehet në shtëpi për varrosjen e babait të saj, një rabin. Ajo për të cilën ajo nuk është e përgatitur është nxitimi i emocionit që ndjen kur mëson dashurinë e saj të parë, Esti, është martuar me kushëririn e Ronit, Dovid, për t’u përshtatur në kulturën heteronormative. Megjithë synimet e tyre më të mira, Ronit dhe Esti nuk mund të qëndrojnë larg njëri-tjetrit, duke i detyruar ato të konsiderojnë se cilat sakrifica ato janë të gatshëm të bëjnë – dhe kë mund të lëndojnë – të jenë së bashku.

“Vera në të cilën u bëra e bukur” nga Jenny Han

Gjetja e shpirtit binjak është e vështirë në çdo moshë, e lëre më kur je adoleshent, kështu që ka kuptim të përsosur që Belly t’i pëlqej dy djem menjëherë. Problemi? Ndodhen të jenë vëllezër dhe fqinjët e saj, si dhe miq të familjes së saj me të cilën ka kaluar gjithë verën për vite me rradhë. Sa e vështirë! Kjo nuk mund të përfundojë mirë, apo jo? Megjithatë, kur jeni në dyshim, mbani në mend se Jenny Han është mbretëresha e romancës bashkëkohore për një arsye dhe ju mund të besoni se ajo jo vetëm që do të lundrojë me aftësi këtë trekëndësh të dashur, por edhe ta përdorë atë për t’ju kujtuar se nuk ka përgjigje të lehtë kur bëhet fjalë për çështje të zemrës, jo vetëm sepse njerëzit e ndryshëm thjesht mund të kenë të drejtë për ju në faza të ndryshme të jetës tuaj.

“Ditari i Bridget Jones” nga Helen Fielding

Ky roman kronikon Bridget-in dhe aventurat e saj të tmerrshme në takime, përmes së cilave ajo gjithashtu fiton më shumë vetëbesim dhe mëson për veten e saj. E sigurt, mbase është mjaft e qartë që nga fillimi se cili djalë me të vërtetë ka potencialin të jetë një dashuri e vërtetë e Bridget, por shikimi i figurës së saj është një kohë e vjetër. Në rast se keni nevojë për një arsye më shumë për të falur trekëndëshin Bridget / Mark / Daniel, mbani mend se është frymëzuar nga “Krenaria dhe Paragjykimi”, kështu që të mund të siguroheni se përfundimi i lumtur vlen për të gjithë dramën.

“Një e dashur e vërtetë” nga Taylor Jenkins Reid

Nuk ka asnjë vendim “të duhur” për heroinën e  Taylor Jenkins Reid dhe a nuk është e vërtetë kjo për jetën? Po, Ema e gjeti zotin e saj të djathtë, Xhesin, në shkollë të mesme. Po, të dy u martuan në të njëzetat e tyre, të etur për të udhëtuar botën dhe për të ndërtuar së bashku një të ardhme. Por vetëm një vit në martesë, lumturia e Emës shkatërrohet kur Xhesi humbet dhe supozohet se ka vdekur. Duhen vite për të menduar edhe për të vazhduar më tej, derisa një mik i vjetër, Sam, të rikthejë atë dëshirë në të. Kur ai propozon, ajo me gëzim thotë po. Fati i hedh Emës një tjetër kurbë, sepse mëson se Xhesi është në të vërtetë e gjallë dhe është përpjekur të rikthehet përsëri pranë saj. Tani ajo është përballur me një zgjedhje të pamundur midis dy dashurive të jetës së saj. Nuancat e kësaj përrallë të hidhur janë të sigurta se do të rrinë me ju dhe do t’ju bëjnë të mendoni për atë që mund të bëni në të njëjtën situatë tragjike.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë