Loading…

Katy Perry shet të drejtat për katalogun e saj muzikor për 225 milionë dollarë

  • 19/09/2023 | 17:40

Katy Perry shet të drejtat për katalogun e saj muzikor për 225 milionë dollarë

Këngëtarja Katy Perry ka shitur të drejtat e katalogut të saj muzikor në një marrëveshje që thuhet se kap vlerën e 225 milionë dollarëve.


Firma investuese Carlyle Group njoftoi të hënën se të drejtat për këngët dhe albumet e këngëtares 38-vjeçare ishin blerë nga Litmus Music.

Shitja mbulon të pesë albumet e Perry të publikuara për Capitol Records, nga “One of the Boy”s e 2008-ës deri tek Smile e 2020-ës.

Kjo përfshin hitet si: Firework, Teenage Dream, Hot ‘n’ Cold, California Gurls dhe I Kissed A Girl, raporton BBC.

Kjo llogaritet të jetë marrëveshja më e madhe e katalogut për një artist të vetëm këtë vit, pasi që Justin Bieber ishte bartësi i mëparshëm i titullit.

“Litmus” tani zotëron aksionet e Perryt në regjistrimet kryesore dhe botimet për disqet, që do të thotë se do të mbledhë çdo honorar në të ardhmen që fiton muzika.

Dy nga këngët e saj “Dark Horse” dhe “Roar” kanë më shumë se një miliard transmetime në Spotify, ndërkaq “Roar” është gjithashtu një nga videot më të shikuara të të gjitha kohërave në YouTube me 3.8 miliardë.

Yll i madh në vitet 2010, ka ngadalësuar shkallën e saj të punës në vitet e fundit, duke u përqëndruar në rezidencën e saj në Las Vegas dhe duke rritur një familje me partnerin e saj, aktorin Orlando Bloom.

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë