Loading…

‘Kau që hyn në pallat nuk bëhet mbret, pallati bëhet stallë’: Ofendoi Erdoganin, gazetarja turke e pëson keq

  • 22/01/2022 | 23:17

‘Kau që hyn në pallat nuk bëhet mbret, pallati bëhet stallë’: Ofendoi Erdoganin, gazetarja turke e pëson keq

Gazetarja turke, Sedef Kambas, u arrestua dhe u dërgua në paraburgim sot për “fyerje të presidentit”, pasi tha një fjalë të urtë në televizion që u interpretua se i referohej presidentit Erdogan.


“Ka një fjalë të urtë të njohur që thotë se koka e kurorëzuar bëhet më e mençur. Por ne shohim që kjo nuk është e vërtetë. Kau që hyn në pallat nuk bëhet mbret, por pallati bëhet stallë”, tha gazetarja e  njohur në Turqi, në rrjetin televiziv Tele1.

Gazetarja u arrestua gjatë natës në shtëpinë e saj në Stamboll, u mor në pyetje dhe u la në paraburgim, tha sot avokati i Ugur Poiraz.

“Arrestimi i Sedef Kampa për ‘fyerje të presidentit’ është një shkelje serioze e së drejtës për lirinë e shprehjes,” komentoi Sindikata e Gazetarëve Turke (TGS).

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë