Loading…
KDI: MI nënshkruan kontrata me kompani që paguajnë punëtorët 1 cent në orë
  • 13/03/2019 | 16:43

KDI: MI nënshkruan kontrata me kompani që paguajnë punëtorët 1 cent në orë

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka thënë se Ministria e Infrastrukturës (MI) ka lidhur kontrata për mirëmbajtje të rrugëve nacionale dhe regjionale verore dhe dimërore, sipas të cilave punëtorët paguhen me 0.01€ deri në 5.00€ për orë pune, transmeton Gazeta Metro.


KDI në një postim në Facebook ka njoftuar se tri kompanitë me të cilat MI ka nënshkruar kontratat, sipas KDI’së, në ofertat e tyre kanë deklaruar se puntorët i paguajnë me me 0.01€; 0.10€; 0.20€ dhe 0.30€ për orë pune.

“Me pranimin e këtyre ofertave, Ministria e Infrastrukturës ka legjitimuar shkeljen e të drejtave të punëtorëve të mbrojtura me Ligjin e Punës si dhe ka vepruar në kundërshtim me Rregullat dhe Udhëzuesin Operativ për Prokurim Publik”, thotë KDI në njoftim e saj në Facebook./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë