Loading…
KE: Takimi Thaçi-Vucic më 24 qershor produktiv, përsëri takohen në shtator
  • 10/08/2018 | 15:37

KE: Takimi Thaçi-Vucic më 24 qershor produktiv, përsëri takohen në shtator

Zgjidhja përfundimtare për Kosovën nënkupton një zgjidhje të qëndrueshme dhe realiste në përputhje me ligjet ndërkombëtare të dakorduara nga Prishtina dhe Beogradi, tha të premten zëdhënësi i Komisionit Europian (KE) në Bruksel.


Çdo zgjidhje përfundimtare nënkupton një zgjidhje të qëndrushme dhe realiste në përputhje me ligjet ndërkombëtarë nga Prishtina dhe Beogradi, tha sot zëdhënësi i Komisionit Europian (KE) në Bruksel, Carlos Martin, raporton agjensia  e lajmeve beta, transmeton Gazetametro.net.

Martin u tha gazetarëve se bisedimet në mes të presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe homologut të tij të Kosovës Hashim Thaçi, të mbajtur më 24 qershor, “rreth kornizës së një marrëveshjeje për normalizimin e përgjithshëm të marrëdhënieve (brenda dialogut Beograd-Prishtinë) ishin intensive dhe produktive”.

Martin shtoi se të dy ata “ranë dakord të intensifikojnë më tej dialogun në javët e ardhshme”.

Ai shtoi se më 18 korrik Vucic dhe Thaçi “diskutuan përparimin e arritur dhe ranë dakord të takoheshin përsëri në fillim të shtatorit”.

“Dialogu i lehtësuar nga Bashkimi Evropian synon të nxisë bashkëpunimin midis të dy palëve dhe t’i ndihmojë ata të përparojnë në rrugën drejt BE-së dhe gjithashtu të përmirësojnë jetën e qytetarëve”, tha Martin./Gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë