Loading…

KEDS tregon sa orë do të ketë reduktime të rrymës që nga nesër

  • 14/08/2022 | 23:46

KEDS tregon sa orë do të ketë reduktime të rrymës që nga nesër

KEDS-i ka njoftuar të dielën që nga nesër fillojnë reduktimet në gjithë Kosovën.


Pra do të ketë gjashtë orë rrymë dhe më pas 2 orë mungesë të energjisë elektrike.

“KEDS njofton që ka pranuar urdhëresë nga Qendra Nacionale Dispecerike e Kosovës, pjesë e KOSTT, që të fillojë me kufizimet e energjisë elektrike nga ora 8:00 e të hënës. Këto kufizime, në bazë të planit të dërguar do të jenë deri në 2 orë për të gjithë konsumatorët. Pra, konsumatorët gjatë ditës së hënë do të kenë nga 6 orë energji elektrike dhe 2 orë kufizime”.

Sipas KEDS-it, kjo për shkak të krizës energjetike globale.

Kosova dimrin e kaluar ishte përballur me krizë energjetike, si shumë vende të tjera të botës – por ky dimër është paralajmëruar si më problematik për sa i përket furnizimit me energji elektrike.

LAJMI I FUNDIT: Nga nesër fillojnë reduktimet e rrymës në gjithë Kosovën, njofton KEDS

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë