Loading…

KEK jep një lajm të mirë për riparimin e Bllokut B2

  • 21/01/2022 | 15:36

KEK jep një lajm të mirë për riparimin e Bllokut B2

Zëdhënësi i KEK-ut, Skënder Bucolli, ka konfirmuar për Gazetën Express se punimet në njësinë B2 të TC Kosova B kanë përfunduar dhe aktualisht janë në fazën e testimit dhe startimit të kësaj njësie prodhuese. Turbina e rotorit në njësinë B2 ka qenë jashtë funksionit që nga 14 dhjetori.


Për ta kthyer në funksion këtë njësi, KEK-u ka angazhuar edhe një ekspert gjerman.

Zëdhënësi i Korporatës Energjetike të Kosovës, Skender Bucolli, ka konfirmuar se punimet në të kanë përfunduar.

“Korporata Energjetike e Kosovës ju njofton se punimet ne njësinë prodhuese B-2 kanë përfunduar sipas dinamikës së paraparë. Aktualishtë jemi në fazën e testimeve dhe startimit të kësaj njësie prodhuese”, ka thënë ai të premten për Express.

Si pasojë e mosprodhimit të rrymës nga njësia B2, Kosova ka importuar 50 milionë euro më shumë energji elektrike. Kthimin në funksionin rreth datës 20 janar të njësisë B2 të TC Kosova B e kishte paralajmuar edhe kryeministri Albin Kurti gjatë vizitës në KEK.

Ai poashtu kishte njoftuar se do ta angazhojnë edhe një ekspert gjerman për riparimin e njësisë B2.

Ndërkaq për angazhimin e ekspertit gjerman në KEK janë ndarë 250 mijë euro.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë