Loading…
KEK’u proteston kundër Ligjit për Paga: Punëtorët tanë marrin buxhet nga energjia elektrike, e jo nga shteti
  • 12/02/2019 | 19:14

KEK’u proteston kundër Ligjit për Paga: Punëtorët tanë marrin buxhet nga energjia elektrike, e jo nga shteti

Punëtorët e Korporatës Energjetike të Kosovës, të enjtën do të protestojnë para objektit të Qeverisë së Kosovës, për të kundërshtuar futjen e tyre në Ligjin për Paga, transmeton Gazeta Metro.


Në një njoftim të Sindikatës së Re të KEK-ut thuhet se arsyeja e protestës është që të tërhiqet KEK-u nga ky Ligj,

“Të nderuar anëtarë të SRKEK-ut, punëmarrës të KEK-ut, sot Kryesia ekzekutive e Sindikatës së Re Korporata Energjetike e Kosovës ka marrë vendim që të protestojmë me gjithë punëtorët e KEK-ut, para Qeverisë së Republikës së Kosovës më 14.02.2019 duke filluar nga ora 11:00”, thuhet në këtë njoftim.

Tutje, në njoftimin e bërë shkruan se punëtorët e KEK’ut po kërkojnë të tërhiqen nga Ligji për Paga, pasi që ata marrin para nga buxheti që buron nga prodhimi i energjisë elektrike, e jo nga buxheti i shtetit.

Kujtojmë se kjo Sindikatë ka lajmëruar edhe më herët se do të fillojë greva e protesta, pikërisht kundër futjes së punëtorëve të KEK’ut në Ligjin për Paga./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë