Loading…

Kelmendi: Liderët serbë janë fshehur nga gjykimi i Hagës, ndërsa kosovarët gjithmonë të gatshëm për t’u përballur me drejtësinë

  • 30/06/2020 | 19:54

Kelmendi: Liderët serbë janë fshehur nga gjykimi i Hagës, ndërsa kosovarët gjithmonë të gatshëm për t’u përballur me drejtësinë

Adriatik Kelmendi ka shkruar rreth trajtimit të paparabartë që po i bëhet Kosovës karshi Serbisë, shkruan gazeta Metro.


Kelmendi në Twitter ka shkruar për diskriminimn e Kosovës dhe trajtimin e pabarbatë që po i bëhet Kosovës karshi Serbisë nga bashkësia ndërkombëtare, konkretisht Bashkimi Europian. Ai ka treguar rastet kur liderët serb të cilët kanë qenë të ivolvuar direkt në luftërat e Ballkanit dhe fajtorë për gjenocidin në Bosnje dhe Kosovë.

Kelmendi ka thënë se, Mladic për vite të tëra ishte fshehur nga drejtësia, dërsa Radovan Karadžic i cili gjithashtu ishte në kërkim nga Gjykata e e Tribunalit të Kombeve të Bashkuara të Hagës, kishte ndryshuar identitet, e për shumë vite i kishte ikur drejtësisë.

Ndërsa Sllobodan Millosevic, i cili ndryshe njihet edhe si ‘Kasapi i Ballkanit’, kur i ishte dërguar ftesa për në Hagë ai ishte barrikadua brenda shtëpisë së tij. Ndërsa, kur bëhet fjalë për të akuzuarit nga Kosova të gjithë deri me tani kanë bashkëpunuar me drejtësinë ndërkombëtare, konkretisht Tribunalin e Hagës.

Ai ka theksuar se Haradinaj ishte dorëzuhar dy herë sapo kishte marrë ftesë nga Tribunali i Hagës. Gjithashtu edhe lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, kishte pranuar në mënyrë vullnetar të përballet në Tribunalin e Hagës për krime lufte. Ndërsa, i fundit që po tregohet i gatshëm të bashkpunojë me drejtësinë ndërkombëtare është Presiedenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Thaçi në një paraqitje dje para publikut ka thënë se në momentin që aktakuza vertetohet, do të jap dorëheqje nga posti i presidkentit.

Ky është shkrimi i tij:

“Dallimi ?! Mladić ishte për vite të tëra i fshehur Karadžić ndryshoi identitetin e tij Milosević u barrikadua brenda shtëpisë Haradinaj u vetërozua dy herë Limaj u vetëdorezua nje herë Thaçi premtoi të jap dorëheqje dhe bashkëpunimin. #Serbia kandidate e BE #Kosovo vetëm vendi mbeti jashtë Shengenit”/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë