Loading…

Këmba e robotit që mëson të ecë vet pa programim

  • 17/03/2019 | 15:11

Këmba e robotit që mëson të ecë vet pa programim

Është krijuar një këmbë roboti që mësohet të ecë vet pa programim në një kohë frikshëm të shkurtër, transmeton Gazeta Metro.


Sot, shumicës së robotëve ju duhen vite për të qen gati që të kenë interaksion me botën e jashtme. Por me këtë algoritëm të ri, ekipi i shkencëtarëve nga Universiteti i Karolinës së Jugut kanë gjetur një mënyrë të re për ti mësuar robotët të kenë interaksion me botën reale.

Në robotikë kjo njihet si ‘motor babbling’ sepse mimikon se si bebet mësohen të flasin përmes sprovës dhe gabimit.

Algoritmi i cili përdoret këtu është inspiruar nga biologjia e jetës së përditshme. Sikurse kafshët që mësohen të ecin pak pas lindjes, kështu edhe kjo këmbë robotike mëson të funksionoj vetëm 5 minuta mas lojës së pastrukturuar./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë