Loading…
Keni kujdes, këto sëmundje krijohen nga mungesa e vitaminës F
  • 05/12/2018 | 17:47

Keni kujdes, këto sëmundje krijohen nga mungesa e vitaminës F

Acidet gjysmë të ngopura yndyrore, janë të përqendruara në fara të lulediellit, lirit…


Vitamina F luan rol të madh në krijimin e bilancit mbrojtës dhe paraqet bazën për të sintetizuar acidet e tjera të ngopura yndyrore, thonë ekspertët.

Pasoja e mungesës së kësaj vitamine është humbja e ujit nga trupi, i cili manifestohet me etje të tepruar.

Nëse ka një mungesë kronike mund të ndodhin edhe çrregullime të enëve të gjakut në formën e aterosklerozës, flebitit, trombozës, infarkt miokardi, dhe gjithashtu çrregullime të mëlçisë, si dhe të rezistencës ndaj viruseve dhe baktereve.

Për të siguruar sasi optimale çdo ditë duhet të merren 10 deri në 20 gramë të kësaj vitaminë, e cila për fat të keq ndodh rrallë.

Acidet gjysmë të ngopura yndyrore, në të cilat ndodhet vitamina F, janë të përqendruara në fara të  lulediellit, lirit… Dhe në mënyrë që të plotësohen nevojat e përditshme, është e mjaftueshme të konsumohen vetëm dy lugë vaj të ftohtë luledielli.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë