Loading…
Keni menduar se vikingët i takojnë së kaluarës? Ky është vendi ku jetohet si viking |VIDEO
  • 29/05/2018 | 19:57

Keni menduar se vikingët i takojnë së kaluarës? Ky është vendi ku jetohet si viking |VIDEO

Vikingët ishin një komunitet i madh njerëzish që kanë jetuar në shekujt 8-11 në Europë, kryesisht në zonën veriore. Për 300 vite, Vikingët nisën të sulmonin gjithë botën. Në kërkim të tokave, skllevërve, arit dhe argjendit, këta luftëtarë krenarë dhe trima lanë shtëpitë e tyre në Norvegji, Suedi dhe Danimarkë dhe nisën të grabisnin Europën. Arritën deri në Irak dhe Amerikë, transmeton Gazeta Metro.

Përkundër reputacionit të keq, ata kishin një traditë të pasur dhe jetonin në një shoqëri që për kushtet e kohës ishte shumë e hapur dhe demokratike, aq sa për shembull gratë mund të divorcoheshin kur të donin nga burrat e tyre.

Në kohën tonë, një grupim i tillë konsiderohet i së kaluarës, por nuk është pikërisht kështu. Në Norvegjinë e sotme jetojnë një numër i madh njerëzish që imitojnë jetën e Vikingëve në disa segmente.

Ky është rasti i vikingëve të Trondheimit, të cilët jetojnë si vikingë, por natyrisht pa sulmuar dikë dhe me paqe e lumturi në jetën e tyre.

Atyre ju pëlqen të ecin për shumë kilometra duke marrë me vete ushqimin dhe gjithçka tjetër që iu duhet. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë