Loading…

Kërcënon Dacic: Nëse Kosova nuk e heq taksën, nuk do të ketë samit të Parisit

  • 08/06/2019 | 12:35

Kërcënon Dacic: Nëse Kosova nuk e heq taksën, nuk do të ketë samit të Parisit

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të zhvillojnë një sot një bisedë telefonike për Kosovën dhe lidhur me përgatitjet për takimin në Paris, por shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, thotë se nuk është e sigurt se do të mbahet ky samit, në qoftë se autoritete në Kosovë nuk japin sinjale se do ta heqin taksën doganore ndaj mallrave serbe.


Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç, në një konferencë për media, siç raporton “Tanjugu”, ka thënë se “nuk do të ketë takim [në Paris], në qoftë se nuk ka gjasa që të vijë deri te përmirësimi i gjendjes, respektivisht në qoftë se nuk ka asnjë mënyrë për të hequr taksën”. “Ata, Macron dhe Merkel [presidenti francez dhe kancelarja gjermane] nuk do të lejojnë që Haradinaj t’i tërheq për hunde”, ka thënë Daçiçi, përcjell Telegrafi.

Sipas fjalëve të tij, Serbia nuk do ta lejojë që ta tërheqin për hundë.

“Nëse tashmë po na tërheqin për veshë gjatë gjitha këtyre dekadave, të paktën të mos mendojmë se jemi marrë”, tha kreu i diplomacisë serbe.

Ai theksoi se Serbia do të vazhdojë dialogun në momentin kur autoritetet e Prishtinës e heqin taksën.

“Ne jemi të gatshëm për një kompromis, duam marrëveshje. Nëse pala tjetër nuk e dëshiron këtë, ne nuk mund të shkojmë kundër interesave kombëtare dhe shtetërore”, tha Daçiç.

I pyetur në lidhje me ftohjen e marrëdhënieve mes Gjermanisë dhe Serbisë, Daçiç ka thënë se nuk ka ftohje raportesh, por Serbia nuk dëshiron që të vazhdojë dialogun derisa të shfuqizohet taksa.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë