Loading…
Kërkesa e Mustafës për presidentin Thaçi
  • 18/03/2019 | 14:01

Kërkesa e Mustafës për presidentin Thaçi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka ftuar presidentin Hashim Thaçin që ta zhbllokojë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, transmeton Gazeta Metro.


Ai, ka shtuar se nëse vazhdon kjo gjendje atëherë do të ketë pasoja për subjektet politike, vendin dhe për rendin kushtetues.

Mustafa ka thënë se presidenti Thaçi e ka bllokuar KQZ-në në kundërshtim me Kushtetutën dhe Ligjin.

Postimi i Mustafës:

Presidenti i Kosovës e ka bllokuar KQZ-në në kundërshtim me Kushtetutën dhe me Ligjin.
Emërimi i anëtarëve të KQZ-së, që u takojnë partive, përkatësisht koalicioneve që kanë hyrë në zgjedhjet e fundit nacionale, duhet të bëhet në harmoni me Kushtetutën, Ligjin dhe Vendimin e Gjykatës Kushtetuese, lidhur me definimin e grupeve parlamentare.

Është e qartë se dikush do të mbetet i pakënaqur, ashtu siç kishte deklaruar Presidenti para disa ditesh, por për institucionin e Presidentitme rëndësi themelore duhet të ketë përmbushja e bazës Kushtetuese e jo referimi ndaj kënaqësive e paknaqësive.

Ftoj presidentin në emer të LDK-së ta zhbllokojë KQZ-në, sepse vazhdimi i kësaj gjendjeje do të thellojë pasojat për subjektet politike, vendin dhe për rendin kushtetues. IM. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: i[email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë