Loading…

Kërkon drejtësi për dy fëmijët e mbytur në gropën me ujë në Kolovicë

  • 15/12/2016 | 19:11

Kërkon drejtësi për dy fëmijët e mbytur në gropën me ujë në Kolovicë

Muhamet Mramori, babai i Florent dhe Florenta Mramorit, fëmijëve që u vranë në gropën e mbushur me ujë në lagjen Kolovica të Prishtinës, ka thënë se Komuna e Prishtinës, pas ngjarjes tragjike s’u interesua më për familjen dhe s’i ndihmoi me asgjë.


Në një intervistë dhënë për emisionin Info Magazine në Klan Kosova, ai shprehet se disa herë ka kërkuar që të takohet me Shpend Ahmetin, por ai nuk e ka ftuar kurrë në takim.

“Në shtëpi i kam disa kërkesa. Më thoshin: ‘Mbushi disa informata e të thirrë kryetari’. Janë bërë gjashtë muaj, e kurrë nuk më kanë thirrë”.

“A i kanë shkuar kërkesat nuk e di, unë i kam ato në shtëpi. I kam bërë kërkesat me shku’ me folë, por kurrë nuk më ka thirrë”, ka thënë ai.

“Ata duhet me e ditë që pas kësaj tragjedie njeriu nuk është në gjendje me e ba kurrfarë pune. Nuk mundesh as me folë me askënd, me thanë a ka nevojë për mjek. Çka kisha me bë unë mos me e pasë farefisin, shoqërinë e punës që rrogën e kanë nda për mua”.

“Qato tri ditë na kanë qëndruar afër, na kanë i kanë hjekë shpenzimet e të pames. Kurrë s’kam dalë me fol, i kam pritë, kam thanë: ‘Hajt se diçka po bëhet’. Ata s’janë intersuar për asgjë”.

“Kam komunikuar me Shpendin veç kur janë kanë me më pa. Për mos me pasë gajle të idares, gajle qysh po jetojmë, me e pasë mërzinë veç tonën, e mos me pasë tjera preokupime se ata kujdesen për këto sende”, është shprehur Mramori

“Ata nuk erdhën kurrë”.

“Shpendi njëherë u kanë në shpi, e tha që duhet me ja ba një çare për banim me u largu prej këtu”.

“Njëherë thanë përkohësisht me u largu nga ajo lagje, e më pas me u kthy. Por, ma mirë po rri aty po adaptohna ku më kanë vdekë fëmijët sesa me u kthy”.

“Si subvencion njëherë 1.000 euro na kanë qitë, por drejtë me të thanë veç nëpër mjekë na kanë shku”, ka treguar në fund Muhamet Mramori.

Kërkon drejtësi dhe përgjegjësi penale për rastin tragjik

“Kanë thanë se nuk ka fajtor në këtë rast dhe duhet me u mbyllë. Po dihet që ka bashkëpunuar dikush. Kompania ka qenë aty, ka punuar, më pas iu ka ndalë puna, iu ka dhënë prapë leja prej inspektorëve e tani këta të njëjtit po thonë me e mbyllë rastin pasi e dinë që nëse del ai që e ka lënë gropën ashtu i qet edhe këta”, tha Mramori.

“Unë dua që drejtësia të bëhet siç duhet. Unë i shprehi ngushëllime familjes Dehari, por nuk besoj që këtyre që po protestojnë iu ka dhimbsur më shumë se mua, ndoshta pse jemi me plagë të hapur na dhimbsen më shumë”.

“Mua më shkuan dy fëmijët, e kurrkush nuk po interesohet. Askush nuk u arrestua”.

Florenti 11 vjeçar dhe motra e tij Florenta 13 vjeçare, humbën jetën derisa po luanin rreth një grope me ujë në lagjen Kolovica të Prishtinës, me 23 qershor të këtij viti.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë