Loading…

Këshilla për shkrimtarët e rinj nga Ray Bradbury (Pjesa II)

  • 08/09/2020 | 13:15

Këshilla për shkrimtarët e rinj nga Ray Bradbury (Pjesa II)

Bradbury  dashuronte të shkruante. Ai kënaqej shumë me të dhe kjo shfaqet në çdo faqe. Kjo, sigurisht që nuk është e mundur për të gjithë, por gjithsesi, është një antidot i bukur për të gjithë shkrimtarët bashkëkohorë (të internetit ose ndryshe) këto ditë.

Më poshtë është pjesa e dytë e disa prej këshillave më të mira për shkrim të Ray Bradbury.

Shkruaj kur të vjen ideja:

Historia e shkurtër, nëse vërtet jeni intensiv dhe keni një ide emocionuese, shkruan vetë brenda disa orësh. Unë përpiqem të inkurajoj miqtë e mi studentë dhe miqtë e mi shkrimtarë të shkruajnë një histori të shkurtër në një ditë në mënyrë që ajo të ketë një lëkurë rreth tij, intensitetin e saj, jetën e saj, arsyen e saj për të qenë. Ka një arsye pse ideja ju ka ndodhur në atë orë gjithsesi, kështu që shkoni me atë dhe hetojeni atë, hiqni atë. Dy ose tre mijë fjalë në pak orë nuk është aq e vështirë. Mos lejoni që njerëzit të ndërhyjnë me ju. Nxirrni jashtë, fikni telefonin, fshihuni larg, bëjeni të mundur. Nëse mbani një histori të shkurtër ditën tjetër, ju mund të intelektualizoni brenda natës diçka rreth saj dhe të përpiqeni ta bëni atë shumë të dashur, përpiquni t’i pëlqeni dikujt.

-nga një intervistë e vitit 2010 me Sam Weller, botuar në The Paris Review

Shkoni në mënyrën tuaj:

Kur fillova të shkruaj seriozisht, bëra zbulimin kryesor të jetës sime – se kam të drejtë dhe të gjithë kanë gabim nëse nuk pajtohen me mua. Çfarë gjëje të shkëlqyeshme për të mësuar: Mos dëgjoni askënd tjetër, dhe shkoni gjithmonë në rrugën tuaj.

-nga një intervistë e vitit 1995 me Playboy

Praktikoni shoqërimin e fjalëve:

Tre gjëra janë në kokën tuaj: Së pari, gjithçka që keni provuar nga dita e lindjes tuaj deri tani. Çdo sekondë e vetme, çdo orë e vetme, çdo ditë e vetme. Pastaj, si reaguat ndaj atyre ngjarjeve në minutën e ndodhjes së tyre, qofshin ato katastrofike apo të gëzueshme. Këto janë dy gjëra që keni në mendjen tuaj për t’ju dhënë material. Pastaj, të ndara nga përvojat e gjalla janë të gjitha përvojat e artit që keni pasur, gjërat që keni mësuar nga shkrimtarë të tjerë, artistë, poetë, regjisorë filmash dhe kompozitorë. Kështu që e gjithë kjo është në mendjen tuaj si një gjë përrallore dhe ju duhet ta nxirrni atë jashtë. Si e bën atë? E bëra duke bërë lista emrash dhe më pas duke pyetur, Çfarë do të thotë secili emër? Ju mund të shkoni dhe të krijoni listën tuaj tani dhe do të ishte ndryshe nga e imja. Natë. Kriket. Bilbili i trenit. Bodrumi. Papafingo. Këpucët e tenisit. Fishekzjarret. Të gjitha këto gjëra janë shumë personale. Pastaj, kur e merrni listën poshtë, filloni të shoqëroheni me fjalë rreth saj. Ju pyesni, Pse e vura këtë fjalë? Çfarë do të thotë për mua? Pse e vura këtë emër poshtë dhe jo ndonjë fjalë tjetër? Bëni këtë dhe jeni në rrugën tuaj për të qenë një shkrimtar i mirë.

-nga një intervistë e vitit 2010 me Sam Weller, botuar në The Paris Review

Vetëm kur fillova të zbuloj trajtimet dhe marifetet që erdhën me shoqërimin e fjalëve, fillova të gjej një mënyrë të vërtetë nëpër fushat e minuara të imitimit. Më në fund kuptova se nëse do të shkelësh një minierë të gjallë, bëje atë vetë. Hudhuni në erë, si të thuash, nga vetë kënaqësitë e tuaja dhe zhgënjimet.

-nga “Vrapo shpejt, qëndro akoma, ose gjëja në majë të shkallëve, ose, fantazmat e reja nga mendjet e vjetra”, në Zen në Artin e Shkrimit

Hiqni parzmoren e sigurisë:

Ju duhet të hidheni nga shkëmbi gjatë gjithë kohës dhe të ndërtoni krahët tuaj në rrugën poshtë.

-nga një fjalim në Brown University, 1995

Shkruaj vetëm për veten tënde:

Ju nuk mund të shkruani për njerëzit e tjerë. Ju nuk mund të shkruani për të majtën ose të djathtën, këtë fe apo atë fe, ose këtë besim apo atë besim. Ju duhet të shkruani ashtu si i shihni gjërat. Unë u them njerëzve, bëni një listë të dhjetë gjërave që ju urreni dhe shkatërroni ato në një histori të shkurtër ose poezi. Bëni një listë me dhjetë gjëra që i doni dhe festojini.

-nga një intervistë e vitit 2010 me Sam Weller, botuar në The Paris Review

Përdorni çdo përvojë që ju prek:

Çdo përvojë që ju prek, në ndonjë mënyrë të veçantë, është e mirë. Mund të jetë një përvojë e tmerrshme. Unë pashë një përplasje makine kur isha 15 vjeç këtu në Los Angeles dhe pesë njerëz vdiqën si rezultat i saj. Mbërrita në vendin e ngjarjes brenda 20 sekondave pasi dëgjova përplasjen. Ishte gabimi më i keq që kam bërë ndonjëherë në jetën time. Nuk e dija se te çfarë po vrapoja. Njerëzit ishin dwrmuar tmerrësisht dhe kishin prerë kokat e tyre. Kështu që për muaj me radhë, unë u trondita. është ndoshta arsyeja që nuk kam mësuar kurrë të ngas makinën. Unë isha i tmerruar nga automobilat për një kohë të gjatë pas kësaj, por e ktheva atë në një histori të shkurtër të quajtur “Turma” gjashtë ose shtatë vjet më vonë. . . Kështu që nga ky tmerr – kjo ngjarje vërtet e tmerrshme – merrni diçka që ju ka mësuar një lloj frike dhe u kaloni të tjerëve dhe u thoni: “Kjo është ajo që mund të bëjë makina.”

-nga një intervistë e vitit 1988 me Terry Gross, transmetuar në NPR

Kënaquni me çmendurinë tuaj personale:

Nëse doni të shkruani, nëse doni të krijoni, duhet të jeni budallai më sublim që Zoti ka krijuar ndonjëherë dhe ka dërguar me zhurmë. Ju duhet të shkruani çdo ditë të vetme të jetës suaj. Ju duhet të lexoni libra të tmerrshëm memecë dhe libra të lavdishëm dhe t’i lini të luftojnë në luftime të bukura brenda kokës suaj, vulgare një moment, të shkëlqyeshëm në momentin tjetër. Ju duhet të rrini në biblioteka dhe të ngjiteni në pirgje si shkallët për të nuhatur libra si parfume dhe të vishni libra si kapele në kokat tuaja të çmendura. Ju uroj një ndeshje mundjeje me Muzën tuaj Krijuese që do të zgjasë një jetë të tërë. Ju uroj marrëzi dhe marrëzi dhe çmenduri. Mund të jetoni me histeri dhe të bëni histori të shkëlqyera – trillime shkencore ose ndryshe. Që do të thotë më në fund, mund të jesh i dashuruar çdo ditë për 20,000 ditët e ardhshme. Dhe nga ajo dashuri, ribëni ​​një botë.

-si cituar në Këshillë për Shkrimtarët , Jon Winokur, 2000

Mos kini frikë të hiqni fjalë:

Shumica e tregimeve të shkurtra janë shumë të gjata. Kur shkrova romanin “Diçka e keqe në këtë mënyrë vie”, drafti i parë ishte njëqind e pesëdhjetë mijë fjalë. Kështu që unë kalova nëpër të dhe preva pesëdhjetë mijë. është e rëndësishme të dilni nga rruga juaj. Pastroni mbeturinat. Bëje të qartë.

-nga një intervistë e vitit 2010 me Sam Weller, botuar në The Paris Review

Mos kini frikë të shkruani kotësira.

Çfarëdo që të jetë – çfarëdo që të jetë, bëje! Sigurisht që do të ketë gabime. Gjithçka nuk do të jetë perfekte. Unë kam shkruar mijëra fjalë që askush nuk do t’i shohë kurrë. Unë duhej t’i shkruaja, në mënyrë që të shpëtoj prej tyre. Por pastaj kam shkruar shumë gjëra të tjera gjithashtu. Kështu që gjërat e mira qëndrojnë dhe gjërat e vjetra shkojnë.

-nga fjalimi i fillimit të CalTech të Bradbury 2000

Rehatohuni me idenë e punës:

Le të hedhim një vështrim të gjatë në atë fjalë të dobët të neveritshme PUNë. është, mbi të gjitha, fjala për të cilën karriera juaj do të rrotullohet për një jetë. Duke filluar tani, ju nuk duhet të bëheni skllavi i tij, që është shumë term i nënkuptuar, por partneri i tij. Pasi të jeni vërtet një bashkë-pjesëmarrës i ekzistencës me punën tuaj, kjo fjalë do të humbasë aspektet e saj të neveritshme.

-nga Zen në Artin e Shkrimit

Dhe kurrë nuk do të duhet ta bësh vërtet:

Unë shkruaj gjatë gjithë kohës. Çohem çdo mëngjes pa e ditur se çfarë do të bëj. Zakonisht kam një perceptim rreth agimit kur zgjohem. Brenda kokës kam atë që unë e quaj teatri i mëngjesit, të gjithë këta zëra që flasin me mua. Kur ata të vijnë me një metaforë të mirë, atëherë unë hidhem nga shtrati dhe i fus para se të zhduken. Ky është sekreti i plotë: të bësh gjëra që të entuziazmojnë.

-nga një intervistë e vitit 2010 me Sam Weller, botuar në The Paris Review

Rrethohuni me besimtarë të vërtetë:

Hiqni qafe ata miqtë tuaj që tallen me ju dhe nuk besojnë në ju. Kur të largoheni këtu sonte, shkoni në shtëpi, bëni një telefonatë dhe pushoni nga puna. Kushdo që nuk beson në ju dhe të ardhmen tuaj, në dreq me ta.

-nga “Të tregosh të vërtetën “, fjalimi kryesor i Simpoziumit të Gjashtë Vjetor të Shkrimtarit nga Deti, sponsorizuar nga Universiteti Point Loma Nazarene, 2001

Shkruaj pak çdo ditë:

Veprimi është shpresë. Në fund të çdo dite, kur të keni bërë punën tuaj, ju shtriheni atje dhe mendoni, Epo, dreqi ta hajë, unë e bëra këtë sot. Nuk ka rëndësi sa e mirë është, apo sa e keqe – e keni bërë. Në fund të javës do të keni një sasi të caktuar akumulimi. Në fund të një viti, ju shikoni prapa dhe thoni, dreqi ta hajë, ka qenë një vit i mirë.

-nga një intervistë e vitit 2010 me Sam Weller, botuar në The Paris Review

Jetoni në bibliotekën e dreqit:

Jetoni në bibliotekë! Jetoni në bibliotekë, për hir të Krishtit. Mos jeto në kompjuterin tënd të mallkuar dhe në internet dhe gjithë ato kotësira. Shkoni në bibliotekë.

Dhe në fund:

Kam tre rregulla për të jetuar. Një, bëj punën tënde. Nëse kjo nuk funksionon, mbylleni dhe pini xhin. Dhe kur gjithçka tjetër dështon, vrapo si dreq!

Nga një intervistë e vitit 2010 me Sam Weller, botuar në The Paris Review

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë