Loading…

Këshilla praktike nga Japonia për mbrojtje nga koronavirusi

  • 27/02/2020 | 08:49

Këshilla praktike nga Japonia për mbrojtje nga koronavirusi

Coronavirusi mund të mos tregojë shenja infeksioni për shume ditë. Informacioni me i fundit është se periudha e inkubacionit mund të shkojë deri në 28 ditë para se të shfaqen simptomat e COVID 19.


Kur personi fillon të ketë temperaturë ose dhe kolle dhe shkon në spital, zakonisht mushkëritë kanë shkuar deri në 50% me fibrozë dhe është tepër vonë! Ekspertë nga Tajvani na japin një kontroll të thjeshtë që mund ta bëjmë vetë çdo mëngjes.

Merrni frymë thellë dhe mbajeni frymën për më shumë se 10 sekonda. Nëse e përfundoni me sukses pa u kollitur, pa pasur parehati, nxehje, apo ndjesi shtrëngimi  atëherë kjo provon që mushkëritë nuk kanë fibrozë – pra praktikisht ky është tregues i mungesës së infeksionit.

Në kohë kritike jeni të lutur të kontrolloni veten çdo mëngjes në një ambient me ajër të pastër!

Të gjithë duhet të siguroheni që goja dhe fyti juaj është gjithmonë i lagësht, asnjëherë i thatë. Merrni disa gllënjka uji, të paktën çdo 15 minuta. Edhe nëse virusi hyn në gojë, pirja e ujit ose e lëngjeve të tjera do t’i shpëlajë mes ezofagut drejt stomakut. Me të shkuar aty, acidet e stomakut do ta vrasin plotësisht virusin.

Nëse nuk pini mjaftueshëm ujë dhe rregullisht, virusi mund të hyjë në rrugët tuaja të frymëmarrjes drejt e tek mushkëritë, këtu fillon rreziku i madh.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë