Loading…

Këshilli Gjyqësor shpenzon 20,700 euro për 25 telefona

  • 26/02/2017 | 10:52

Këshilli Gjyqësor shpenzon 20,700 euro për 25 telefona

Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka shpenzuar hiq më pak se 20,700 euro për blerjen e 25 pajisjeve të telefonisë mobile, ndërsa shpenzimi arsyetohet me nevojat e zyrtarëve të KGJK-së, pa dhënë më shumë detaje.


Procedura për blerjen e këtyre telefonave ishte iniciuar në muajin maj të vitit të kaluar, ndërsa njoftimi për kontratë ishte shpallur më 17 qershor 2016.

Nga njoftimi i publikuar në faqen zyrtare të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik – KRPP, shihet se kontrata është nënshkruar më 2 gusht 2016.

Për këtë tender ofertat e tyre i kishin paraqitur 3 kompani, që të trija të përgjegjshme, ndërsa kontratën e KGjK-së e fitoi kompania SHPK “Botek” me seli në Prishtinë.

Megjithëse nuk specifikohet në njoftimin për nënshkrimin e kontratës apo në përgjigjen e zëdhënëses së KGjK-së, shihet se bëhet fjalë për 25 pajisje të telefonisë mobile apo telefona.

Zyrtarja për informim pranë KGJK-së, Aishe Qorraj-Berisha për Kallxo.com megjithëse konfirmon se KGjK-ja ka blerë telefonat, nuk jep detaje për arsyeshmërinë e këtij shpenzimi, ose se për kë janë blerë këta telefona specifikisht.

“Po, KGJK-ja ka blerë telefona mobilë. Këta telefona janë blerë për shfrytëzim nga zyrtarët e KGjK-së, ndërsa kostoja e tyre është paraqitur në faqen e KRPP-së”, thuhet në përgjigjen e KGjK-së.

Portali ka bërë përpjekje që të mësojë më shumë për llojin dhe specifikat e pajisjeve telefonike të blera nga KGJK-ja, por nuk ka pranuar përgjigje nga këta të fundit.

Sipas një llogaritje të kostos së përgjithshme të këtij tenderi prej 20,700 euro dhe sasisë prej 25 copë telefonash të përshkruar në njoftimin për këtë kontratë, rezulton se një telefon i ka kushtuar KGjK-së 828 euro.

Një telefon në vlerën e 995 eurove e kishte blerë edhe Gjykata Themelore në Mitrovicë në dhjetor të vitit të kaluar. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë