Loading…

Këshilltari i Thaçit tregon detaje se si u nis themelimi i Ushtrisë (Video)

  • 10/03/2017 | 10:00

Këshilltari i Thaçit tregon detaje se si u nis themelimi i Ushtrisë (Video)

Në emisionin “Komiteti Qendror” prodhim i Gazetës Express për RTV Dukagjini, këshilltari i Presidentit Hashim Thaçi, Bekim Çollaku, ka folur për reagimet e ndërkombëtarëve pasi Presidenca publikoi Projektligjin e themelimit të ushtrisë.


Ai ka treguar që bisedimet që Presidenca i ka zhvilluar me ndërkombëtaret lidhur me Projektligjin e transformimit të FSK-së në ushtri.

Çollaku ka komentuar komunikatën e Ambasadës amerikane në Prishtinë në të cilën u bë e ditur se SHBA nuk e përkrah krijimin e ushtrisë sipas “Planit B” me ndryshime ligjore.

Këshilltari i Thaçit ka folur edhe për qëndrimin e sekretarit të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili i kishte thënë presidentit në një bisedë telefonike se duhet mbajtur kontaktet me Beogradin për krijimin e ushtrisë.

Ai ka treguar nëse do ta ndjekin këshillën e Stoltenbergut dhe nëse do të pyetet Serbia për transformim të FSK-së.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë