Loading…
Kështu do të duket harta e Kosovës me bashkimin e Luginës |FOTO
  • 10/08/2018 | 22:46

Kështu do të duket harta e Kosovës me bashkimin e Luginës |FOTO

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, janë të një pajtimi që kufijtë e Kosovës duhet të ndryshojnë. Por, ata duan vetëm të marrin.


Thaçi dëshiron ta marrë Preshevën, Medvegjën dhe Bujanocin, por mos t’i japë asgjë Serbisë.

E presidenti serb, Vuçiq, e ka bërë të qartë se dëshiron t’i marrë katër komuna me shumicë serbe në veri të Kosovës, por nuk ka thënë asgjë se çka do të japë si këmbim.

Për kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ndryshimi i kufijve mund të bëhet vetëm me luftë.

Kundër ndarjes ka dalë edhe kryeparlamentari, Kadri Veseli, por ai nuk ka folur nëse pajtohet me idenë e Thaçit për bashkimin e Luginës me Kosovën.

Mirëpo, ajo që flitet më së shumti ditëve të fundit është se çfarë duhet të japë Kosova në shkëmbim për tri komunat me shumicë shqiptare në Luginën e Preshevës, shkruan lajmi.net.

Ajo që mendohet pashmangshëm është shkëmbimi i tri komunave veriore të Kosovës, Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit, komuna këto me shumicë serbe, për tri komunat shqiptare në jug të Serbisë.

Megjithatë, Thaçi vazhdon të këmbëngulë se Kosova nuk do të ndahet, por vetëm bashkim i Luginës me Kosovën.

Por, si do të dukej harta e “re” Kosovë me tri komunat e Luginës së Preshevës, por edhe me humbjen e tri komunave veriore:

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë