Loading…

Kështu duhet të veproni, pasi ju kafshon qeni

  • 21/09/2023 | 15:09

Kështu duhet të veproni, pasi ju kafshon qeni

Së pari, lani vendin e kafshimit me ujë me sapun. Preferohet të përdorni sapun të zakonshëm për lavanderi, ai përmban më shumë alkali, i cili vret pjesërisht virusin e tërbimit. Pastaj aplikoni peroksid hidrogjeni në plagë për ta dezinfektuar atë.


Skajet e plagës duhet të trajtohen me jod. Nëse keni gjak, mos u përpiqni ta ndaloni menjëherë. Një sasi e vogël e pështymës së qenit do të rrjedhë me gjak. Aplikoni një fashë të ngushtë të ngushtë në zonën e dëmtuar dhe menjëherë shkoni në dhomën më të afërt të urgjencës.

Nëse jeni kafshuar nga një qen i brendshëm, duhet ta sillni me vete në surrat. Edhe nëse jeni të sigurt se kafsha juaj është plotësisht e shëndetshme, duhet t’i tregohet veterinerit dhe konfirmimi se nuk është i infektuar. Fakti është se virusi i tërbimit mund të shfaqet vetëm pas 8-10 ditësh. Nëse qeni ishte vaksinuar kundër tërbimit si qenush, rreziku i infektimit minimizohet. Sidoqoftë, ia vlen të shihni një mjek në mënyrë që ai të ekzaminojë plagën dhe ta trajtojë atë në mënyrë korrekte.

Nëse një person kafshohet nga një qen nga rruga, atëherë, nëse është e mundur, duhet të mbani mend vendin e habitatit të tij dhe të raportoni më vonë tek autoritetet përkatëse. Në rast se një qen endacak ju ka kafshuar, patjetër që do të duhet të bëni vaksina kundër tërbimit dhe tetanoz. Fatkeqësisht, kjo procedurë nuk është e këndshme.

Veryshtë shumë e rëndësishme të mos humbasësh injeksionet, përndryshe do të duhet të fillosh nga e para. Gjatë rrjedhës së injeksioneve, nuk duhet të pini alkool, kjo do të ketë një efekt të dëmshëm për shëndetin tuaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë