Loading…

Kështu ishte renditja e partive në zgjedhjet e vitit 2013 në Drenas

  • 26/11/2016 | 12:06

Kështu ishte renditja e partive në zgjedhjet e vitit 2013 në Drenas

PDK po synon të mbajë rezultatin që kishte në zgjedhje e fundit. AAK e NISMA po tentojnë të dalin të parët. LDK po bën fushatë për të shtuar votat në Drenas.

Por, cilat ishin rezultatet e zgjedhjeve të fundit?

PDK me Nexhat Demakun kishte fituar në raundin e parë derisa pas saj ishte kandidati i Partisë së Fatmir Limajt.  LDK kishte dalë e treta kurse Vetëvendosje e katërta. Sivjet kjo parti s’ka fare kandidat për të parin e Drenasit, shkruan Express.

Kështu, në zgjedhjet e mbajtur më 2013, Nexhat Demaku kishte fituar në raundin e parë me 63.44 për qind derisa i dyti ishte renditur kandidati i NISMA’s Izet Ibrahimi me 24.33 për qind të votave.

Kandidati i LDK’së, Izet Avdyli ishte i treti me 5 për qind derisa Shaban Hasi i AAK’së me 4 për qind.

Partia e Albin Kurtit në zgjedhjet e fundit në Drenas kishte marrë vetëm 3.17 për qind të votave.

Zgjedhjet në Drenas mbahen më 4 dhjetor derisa mandati i Kryetarit të ri do të jetë vetëm deri në vitin e ardhshëm kur edhe mbahen zgjedhjet lokale në krejt Kosovën. Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Drenas po mbahen pasi Gjykata ka dënuar Nexhat Demakun për krime lufte.

z_1480155961-9179452

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë