Loading…
Kështu shërohet alkoolizmi në Iceland
  • 16/03/2019 | 09:19

Kështu shërohet alkoolizmi në Iceland

Modeli islandez ka dhënë rezultate të mëdha dhe është aplikuar në shumë vende të tjera për të përmirësuar gjendjen psikologjike dhe fizike të të rinjve që janë të mbushur me strese, transmeton Gazeta Metro.


Njëzet vjet më parë adoleshentët në Iceland kanë qenë të njohur si të rinjtë të cilët konsumojnë më shumë alkool në Evropë dhe të premten në mbrëmje, rrugët e kryeqytetit të këtij vendi kanë qenë të jo sigurta, sepse pasi ata u “pushtohen” nga grupet e të rinjve të dehur dhe të mllefosur, që lehtë mund të shkaktojë probleme.

Por tani situata është krejt më ndryshe, thotë psikologu islandeze Gudberg Johnson dhe profesor i psikologjisë amerikane Harvey Milkmen.

Ata thonë se shteti ka gjetur një zgjidhje për këtë problem në ndërtimin e objekteve për argëtim dhe rekreative për të rinjtë. Në Reykjavik dhe në gjithë Islandën, ka objekte të mbyllura të akullit, salla të ping pongut, pishina me ujë gjeotermal, fusha për futboll, shtigje për vrapim, ku të rinjtë mund të bëjnë sport, të konsumojnë energji të tepërt dhe bëj miq. Përveç kësaj, shkollat ​​janë duke ofruar një sërë aktivitetesh të tjera pas klasa, të tilla si muzikë, vallëzim dhe artit, dhe prindërit shpesh kalojnë kohë me fëmijët në natyrë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë